Skip to main content

Posłuchaj „Sklepów cynamonowych”

„Sklepy cynamonowe” Bruno Schulza – posłuchaj..

Przenieś się do świata ze snu, inspirowanego międzywojenną rzeczywistością.

http://brunoschulz.edu.pl/

Tutaj czeka na Ciebie zupełnie darmowy audiobook, przygotowany przez idealnie dobranego lektora, który zabierze Cię w niezapomnianą podróż.

Strona powstała w ramach projektu Fundacji na rzecz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego sfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury jako część programu Kultura w Sieci.”

Bruno Schulz

Bruno Schulz to niesamowita i zdaje się nadal mocno niedoceniona postać o ciekawym, acz trudnym życiorysie, która zapewne oczaruje nie jednego z nas. Prawdziwe odkrycie polskiej literatury i malarstwa, który zapoczątkował nowy nurt w sztuce i odebrał dotychczasowemu sposobowi wyrażania się jego dość klasyczną postać.

Urodzony w 1892 roku w Drohobyczu, zmarł postrzelony w getcie w 1942 w tej samej miejscowości, którą przez całe życie darzył wyjątkowo ciepłym uczuciem i jest ono bardzo widoczne w jego dziełach.

Opisy postaci, nazwy ulic, charakterystyka mieszkańców to motyw powtarzający się w jego pracach. Jego prawdopodobnie najbardziej znani nam przyjaciele to Zofia Nałkowska, zamieszkująca w Warszawie, czy Witkacy z Zakopanego- obu często odwiedzał, mimo swego przywiązania do rodzinnego miasta.

Rękę Brunona możemy podziwiać m.in. w pierwszej edycji „Ferdydurke” Gombrowicza, do którego przygotował ilustracje.

Bardzo mocną stroną tego wielkiego duchem człowieka była nieposkromiona wola walki. Za każdym razem, gdy życie niosło ze sobą kolejne trudności i przeszkody, dzielnie stawiał im czoła pokazując kolejnym pokoleniom prawdziwe oblicze determinacji i odwagi.

Dokładnie tych cech możemy z łatwością dopatrzeć się w jego artystycznym dorobku. Brzmi lekko surrealistycznie? Być może, ale tak samo intensywne jak powyższy życiorys są jego dzieła, na które miała wpływ czysta rzeczywistość, a które same w sobie epatują ogromem emocji, jakie nosił w sobie ich autor.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..