„Absurd nie czytać” – Noc Bibliotek 2023

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Biblioteki w całej Polsce organizują dla czytelników specjalne wydarzenia.

Starosądecka biblioteka kolejny raz włączyła się w akcję, przygotowując dla młodszych i dorosłych czytelników różne atrakcje pod hasłem „Z książką wśród pszczół”. Gościem Nocy Bibliotek 2023 był Jan Borzęcki, właściciel Pasieki Hobbystycznej, prezes Małopolskiego Związku Pszczelarzy, który wprowadził uczestników w tematykę pszczelarstwa i opowiedział o leczniczych właściwościach produktów wytwarzanych przez pszczoły. Prelekcję uzupełniły pokaz i degustacja produktów pszczelarskich oraz wystawa książek poświęconych hodowli pszczół i apiterapii.

Dla dzieci i młodzieży zorganizowano warsztaty plastyczne, podczas których młodzi czytelnicy poznali fakty, ciekawostki i opowieści z różnych krajów związane ze światem pszczół. Zajęcia warsztatowe były zorganizowane dla dwóch grup wiekowych: dzieci młodsze samodzielnie stworzyły pszczółkę z papierowych rolek, a starsze wykonały ruchomą pszczołę. Po warsztatach odbył się turniej gier planszowych, a chętne dzieci mogły przez krótką chwilkę wcielić się w pszczółkę odwiedzając fotobudkę.
Było mnóstwo dobrej zabawy, a na zakończenie odbyła się projekcja filmu familijnego „Pamiętniki Tatusia Muminka”.
Wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek otrzymali pamiątkowe naklejki i zakładki do książek.

Ogólnopolską akcję Noc Bibliotek roku zainicjowało i rozwija Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.