Biblioteka dla każdego, i małego i większego..

Ponad 796 czytelników Bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego uczestniczyło w 20 spotkaniach autorskich połączonych z warsztatami i animacjami w ramach projektu „Biblioteka dla każdego, i małego i większego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu rządowego Promocja czytelnictwa, zorganizowanych przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu.

Na Sądecczyznę przyjechali:

  • Izabella Agaczewska – autorka książek dla dzieci i dorosłych, oligofrenopedagog,
  • Pan Poeta Michał – autor krótkich bajek edukacyjnych z morałem.

Izabella Agaczewska

Spotykała się z czytelnikami w bibliotekach publicznych w: Rytrze, Piwnicznej, Grybowie, Stróżach, Krynicy-Zdroju, Muszynie, Tęgoborzy, Korzennej, Łącku i Starym Sączu. Były to spotkania dotyczące przyjaźni i empatii. Warsztaty, oparte były na treści jej książek: Sanatorium Cudów, Latawiec i Magiczny Eliksir. Dzieci wspólnie próbowały odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest prawdziwa przyjaźń? jakimi cechami powinien się wykazać przyjaciel? jakie potrzeby mają osoby niepełnosprawne?

Pan Poeta Michał

Spotkał się z czytelnikami w: Moszczenicy, Przysietnicy, Barcicach, Gołkowicach, Podegrodziu, Chełmcu, Łabowej, Nawojowej, Kamionce Wielkiej i Gródku n/D. Krótkie bajki autorstwa pana Michała były pretekstem do wciągnięcia dzieci w wir zabaw, przebieranek, kolorowych balonów i niezliczonych uśmiechów, opowiadał o emocjach, niedoskonałościach i przeżyciach. Podczas spotkań było wszystkiego po troszkę: czytania, nieco zabawy, odrobina ruchu i pracy twórczej.

Spotkania autorskie w bibliotekach publicznych stały się już tradycją, jednak sposób zaprezentowania opowieści w formie warsztatów i animacji spotkał się z entuzjastycznym odbiorem. Radość i uśmiech czytelników towarzyszący spotkaniom był najlepszym podziękowaniem dla autorów i potwierdzeniem jak ważny jest kontakt z książką. Wizyty gości na długo pozostaną w pamięci czytelników.

Takie spotkania są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Czytelnicy chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali.