Biblioteki Pełne Dobrej Energii..

Biblioteka w Gołkowicach wzięła udział w projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”, realizowanym przez Fundację PVE Dobra Energia. W ramach projektu biblioteka otrzymała książki o tematyce ekologicznej, a także przeprowadziła warsztaty dla dzieci inspirowane otrzymanymi książkami.

Warsztaty rozpoczęliśmy zajęciami z dziećmi z zerówki. Uczestnicy wysłuchali książki „Futuropolis – Miasto jutra” Joanny Jagiełło”, następnie otrzymali zadanie aby posegregować śmieci do odpowiednich pojemników. Wytłumaczone zostało również zagadnienie recyklingu przedstawionego jako forma sztuki, przez pokazanie uczestnikom, że materiały plastyczne, są w każdym domu, a w kreatywny sposób można stworzyć „coś z niczego”. Dzieci wykonały z nich pracę plastyczną, której tematem było „Jak wyobrażasz sobie naszą planetę w przyszłości”.

Piątego czerwca wraz z dziećmi II klasy szkoły podstawowej oraz uczestnikami Stowarzyszenia „Szafirki” świętowaliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Zajęcia rozpoczęliśmy od czytania fragmentów z książek: „Możemy uratować naszą ziemię” Kirby Loll, „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” Ard Catherine oraz „Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)” – Bogusia Janiszewskiego. Uczestnicy byli zaciekawieni tym, że nawet najmłodsi mogą zmienić losy świata. Poruszyły ich prawdziwe historie, dzieci takich jak oni, w podobnym wieku, książka stała się inspiracją, motywującą do działania na rzecz ochrony naszej planety. Las, park, łąka mogą być również placem zabaw, opowieści zachęciły uczestników do spędzania czasu na zewnątrz przedstawiając gotowe przykłady jak w ciekawy sposób zorganizować czas na dworze. Nie zabrakło również ciekawostek z humorystycznym akcentem. Następnie odbyły się warsztaty sadzenia roślin, które łączyły pokolenia.

Ostatnimi zajęciami było spotkanie edukacyjne z pracownikiem służb leśnych, pani leśnik rozpoczęła je czytaniem kilku opowieści z książki „Ptaki Puszczy Białowieskiej” Adama Zbyryta, Adama Wajraka, następnie opowiedziała mnóstwo ciekawostek na temat życia tych ptaków. Nawiązując do tematu ekologii gość specjalny opowiedział uczestnikom, jak zanieczyszczenie lasów wpływa na zwierzęta oraz naturę. Pani leśnik uwrażliwiła dzieci, że las jest naszym domem i powinniśmy go traktować jak własny kawałek ziemi i tak samo o niego dbać. Warsztatami plastycznymi było malowanie podkoszulków, co miało pokazać, ze nie trzeba kupować nowych rzeczy, można odnowić te, które już posiadamy.

W ramach projektu odbył się również konkurs fotograficzny „Nasza piękna planeta – nie zaśmiecaj jej”, uczestnicy wykonali piękne zdjęcia krajobrazów. Podczas ostatnich warsztatów odbył się uroczysty pokaz wszystkich zdjęć, oraz wręczenie dyplomów i nagród. Fotografie piękna przyrody skłaniają do refleksji nad problemem, jakim jest zaśmiecanie naszej planety. Pragniemy, aby uczestnicy to dostrzegli i przekonali się, że każdy powinien dbać o środowisko, w którym żyje.

Książki otrzymane w ramach projektu wzbogaciły biblioteczny księgozbiór i są dostępne dla czytelników, wyeksponowane na wystawce.

Działania realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia. (MK)