Spotkanie autorskie z Bronisławem Kozieńskim w starosądeckiej bibliotece z okazji promocji jego najnowszego tomiku „Gadałem z halnym” było wyjątkową okazją, by posłuchać poezji prosto od Autora, porozmawiać o początkach twórczości, inspiracjach do pisania wierszy oraz zanurzyć się w świat beskidzkich krajobrazów i refleksji o przemijaniu.
Wieczór poetycki zaszczycili swoją obecnością liczni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz i stowarzyszeń, poeci i artyści, rodzina i przyjaciele bohatera wieczoru. Spotkanie prowadził Bogusław Kołcz, polonista, publicysta oświatowy, profesor oświaty i Dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.
W swoim najnowszym tomie wierszy Bronek z Obidzy zabiera czytelników w surowy, a zarazem pełen metafizycznej głębi świat Beskidu Sądeckiego. To poezja, w której góralska tożsamość, nostalgia za dawną wsią oraz refleksja nad losem człowieka splatają się w przejmującą opowieść o naturze i ludzkiej egzystencji.
Wiersze z tego zbioru są jak rozmowy z wiatrem, górami i przeszłością. Halny, tytułowy bohater tomiku, staje się czymś więcej niż meteorologicznym zjawiskiem – to żywioł, świadek czasu, symbol wewnętrznych niepokojów i tęsknot. W wielu utworach Poeta przywołuje obrazy starej, nieco zapomnianej wsi, jej ludzi i tradycji.
„Halny mi gadał, że świat się zmienia,
że stare drogi zarasta mech,
że ludzie gonią, nie wiedząc po co,
i nawet góry straciły swój śpiew.”
To poezja pełna żalu za tym, co minęło, ale bez zbędnego sentymentalizmu. Bronek z Obidzy pisze prosto, surowo, ale jego słowa mają niezwykłą moc obrazowania. Poeta jest uważnym obserwatorem życia, relacji między ludźmi, ich zachowań, spraw społecznych i przyrody.
Bronisław Kozieński, znany jako Bronek z Obidzy,
Urodził się w 1963 roku w Obidzy koło Łącka.
Z zawodu stolarz i pracownik budowlany, z zamiłowania poeta. Swoją twórczość rozpoczął w 2007 roku, podczas pracy na budowach w Norwegii i we Francji, gdzie zaczął notować myśli na workach po cemencie. Debiutował tomikiem „Orły nad Sokolicą” w 2009 roku, a w kolejnych latach wydał:
- „Nie szkoda gadać” (Obidza 2010),
- „Strefa ciszy” (Kraków 2014),
- „Wiklinowe ptaki. 100 wierszy” (Kraków 2015),
- „To ja, złodziej. Nowe wiersze” (Kraków 2017; tomik nominowany do Nagrody ks. prof. Bolesława Kumora w dziedzinie poezji w roku 2018),
- „Pielgrzym. 66 wierszy” (Kraków 2019),
- „Weź i otwórz. Nowe wiersze wybrane” (Kraków 2021),
- „Długie wieczory. Wybór wierszy z lat 2019-2023” (Kraków 2023).
- „Gadałem z halnym”,
Najnowszy, dziewiąty tomik poetycki Bronisława Kozieńskiego ukazał się w 2025 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Edukacyjnego.
Twórczość Bronka z Obidzy ceniona jest za autentyczność i głębokie zakorzenienie w kulturze góralskiej oraz refleksje nad współczesnym światem. Jest on laureatem licznych konkursów poetyckich, w tym najbardziej cennej dla niego Nagrody ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii Sądecki Autor, przyznanej w 2022 roku. Wiersze Bronka z Obidzy publikowane są w lokalnej i ogólnopolskiej prasie oraz na portalach poetyckich.











