Dar dla biblioteki – dokumenty Antoniego Wnęka

Dokumenty należące do długoletniego dyrektora biblioteki Antoniego Wnęka (1942-1991), 29 stycznia 2025 r. trafiły do Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

W imieniu rodziny przekazała je Pani Elżbieta Słabaś, między innymi są to dyplomy, legitymacje i odznaczenia.

Ich przekazanie do biblioteki jest pięknym gestem, dzięki któremu te wyjątkowe pamiątki pozwolą zachować w pamięci postać bibliotekarza, historyka, bibliofila, filatelisty, autora opracowań literackich, wielkiego miłośnika Starego Sącza.

Antoni Wnęk (1942-1991)

Urodził się 22 listopada 1942 r. w Kiczni. Był jednym z pięciorga rodzeństwa.

Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej wsi. Przebyta choroba – paraliż dziecięcy i jej nieodwracalne następstwa, miały wpływ na decyzje o wyborze szkoły średniej. Najbliższe liceum ogólnokształcące było w Starym Sączu a w nim polonistką i romanistką była mgr Irena Hasko – znakomity pedagog. To ona rozbudziła humanistyczne zainteresowania w swoim uczniu Antonim. Mieszkał w internacie, a czas wolny poświęcał na lekturę książek, które wzbogacały Jego osobowość. Już wtedy zaczął się interesować sięgającymi czasów średniowiecznych, dziejami miasta.

Po maturze wybrał filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował w latach 1962-1967. Po ukończeniu studiów zdecydował się na podjęcie pracy w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu koło Krosna.

W 1972 roku wydano jego książkę „Zbiory Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu”, za którą otrzymał Złotą Odznakę Towarzystwa im. M. Konopnickiej.

Po sześcioletnim pobycie w Żarnowcu, który zawsze wspominał z serdecznością, w 1973 roku dane mu było powrócić do Starego Sącza i rozpocząć pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej, pełniąc funkcję dyrektora. W tym też czasie został członkiem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Bibliofilstwo było Jego największą pasją; zgromadził pokaźną ilość książek a także medali związanych tematycznie z literaturą. Działał w Towarzystwie Przyjaciół Książki i Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich jak również w Towarzystwie Miłośników Starego Sącza.

Był człowiekiem niezwykle pracowitym, wrażliwym na piękno, o dużej wiedzy. Twórca i redaktor „Kuriera Starosądeckiego”, w którym a także na łamach „Głosu Sądeckiego” popularyzował historię swojego miasta, historię literatury i kultury Ziemi Sądeckiej. W Sądeckiej Oficynie Wydawniczej opublikował „Wiersze o Sądecczyźnie”.

W 1978 r. otrzymał Złotą Odznakę ”Za Zasługi dla Miasta i Gminy Stary Sącz”, w 1983 r. Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego”, w 1987 r. Złoty Krzyż Zasługi. Posiadał także Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Filatelistów.

Gromadził materiały do napisania rozprawy doktorskiej o dziejach życia literackiego i kulturalnego Sądecczyzny. Nie zdążył, zmarł 14 grudnia 1991 roku pochowany został w mroźny, słoneczny dzień w ukochanej rodzinnej Kiczni.