Skip to main content

Ferie 2021 – Stary Sącz – kapelusz, kodowanie..

Karnawałowy kapelusz

Dziś stworzymy kapelusz który może być ubrany zarówno przez chłopca jak i dziewczynkę. Wszystko zależy od tego jak zostanie udekorowany.
Zanim weźmiemy się do pracy ważne jest aby zmierzyć obwód głowy dziecka za pomocą miarki krawieckiej. Dzięki temu nasz kapelusz będzie pasował na jego głowę, w przeciwnym razie może być za duży lub za mały.

Co potrzebujemy:

  • twardy papier, karton – kolorowy lub biały (kapelusz można pomalować).
  • nożyczki
  • taśma dwustronna lub klej na gorąco w pistolecie (potrzebna będzie pomoc osoby dorosłej)
  • coś do dekoracji: piórka, sznurek, wstążki. W jaki sposób go ozdobisz, taki charakter będzie miał twój kapelusz. Cylinder może być czarny, kapelusz damy może być ozdobiony kwiatami i piórami.
    Nasz kapelusz będzie składał się z prostokąta o wysokości 15 centymetrów – im wyższy prostokąt tym wyższy kapelusz. Natomiast długość prostokąta to obwód głowy dziecka ( użyj metra krawieckiego).

Rysujemy koło, to będzie nasze rondo. Ważne, żeby koło był większe od obwodu głowy (można odrysować pokrywkę lub inny duży okrągły przedmiot). W tym kole wycinamy drugie mniejsze koło, ważne żeby go nie uszkodzić – to będzie góra kapelusza. Wymiary małego koła muszą pasować do szerokości cylindra.

Prostokąt na dłuższych bokach nacinamy co 2 cm w ząbki (tak jak na zdjęciu). zginamy nacięcia powyżej do wewnątrz i na zewnątrz poniżej. Przyklejamy do nich taśmę dwustronną (można skorzystać z kleju na gorąco).

Łączymy wszystkie elementy.

Gdybyście chcieli ukryć łączenie kapelusza przy podstawie wystarczy podkleić go od dołu kolorowym papierem.

Teraz wystarczy ozdobić kapelusz i gotowe. Miłej zabawy.

Kodowanie

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..