Ferie w Bibliotece – Filie

Filia w Barcicach

Tegoroczne ferie w Filii Bibliotecznej w Barcicach przebiegały pod hasłem „Zimowa biblioteka – czytam, maluje, poznaje, zgaduję – życie bez telewizora, komputera jak w PRL-u”. Do udziału w zajęciach zostały zaproszone dzieci w wieku 7 – 13 lat.

Podczas spotkań dzieci miały możliwość przeżyć wiele chwil pełnych zabawy, radości a także kreatywnego tworzenia. Spotkania obfitowały w różnorodne aktywności: zabawy integracyjne, ruchowe, gry planszowe, taniec belgijski oraz zajęciach plastyczne. Uczestnicy poznali historię „Cioci Jadzi w PRL-u” co pozwoliło poznać życie i zwyczaje sprzed lat. W ramach integracji międzypokoleniowej członkini Stowarzyszenia Mieszkańców Barcic przeprowadziła warsztaty szydełkowania, dzięki czemu dzieci zdobyły nowe umiejętności manualne. Funkcjonariuszka Policji przekazała wiedzę na temat zasad bezpiecznego spędzenia czasu wolnego. Poinstruowała jakie czynności podjąć, gdy czujemy się zagrożeni, nie tylko w świecie realnym, ale także wirtualnym.

Dzięki zajęciom dzieci miały możliwość sprostać różnorodnym zadaniom, była rywalizacja i świetna zabawa, a wszystkim towarzyszył uśmiech i dobry humor. Był to bardzo miły czas, spędzony w aktywny sposób.

Filia w Gołkowicach

Tegoroczne ferie upłynęły uczestnikom pod hasłem „Operacja płatki śniegu – ferie detektywistyczne w bibliotece w Gołkowicach”.

Na uczestników czekało rozwiązywanie wielu zagadek logicznych i detektywistycznych. Zabawy integracyjne sprzyjały poznawaniu się. Nie zabrakło również układania puzzli oraz turnieju gier planszowych.

Liczne prace plastyczne rozwijały wyobraźnię i kreatywność. Dzieci wykonały m.in. makietę zimowego miasta, sensoryczną mapę skarbów, bałwanka w śnieżnej kuli, obraz z odcisków palców, makaronu, latający balon, poznały technikę quillingu.
Doświadczenia były ciekawą formą poznawania świata, dzieci wykonały m.in. burzę śnieżną w słoiku, iluzję optyczną.

Największą atrakcją była tajemnica biblioteki – podchody, gdzie z pomocą zestawu małego detektywa, rozwiązywali zagadki logistyczne i zręcznościowe, m.in odczytanie słowa z lupy, dopasowanie odpowiednich kluczy do kłódki, a także pokonywali przeszkody aby dostać się do zaginionego skarbu.

Dzieci rozwijały wyobraźnię, zdolności manualne, samodzielne myślenie, gry i zabawy sprzyjały integrowaniu się rówieśników.

Filia w Moszczenicy

W czasie ferii zimowych w dniach 12.02.2024 – 23.02.2024 r. w Bibliotece Publicznej w Moszczenicy Wyżnej odbyły się zajęcia dla dzieci. Celem zajęć było rozwijanie aktywności i sprawności manualnych oraz integracja młodych czytelników.

Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu w godzinach 11:00 – 13:00. W pierwszym tygodniu spotkań były omawiane zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, przypomnienie numerów alarmowych oraz kiedy i w jaki sposób wzywać służby ratunkowe. Podczas zajęć plastycznych, każde dziecko zrobiło pracę o zimowej tematyce. Uczestnicy z okazji Walentynek, grali w grę o tematyce walentynkowej oraz własnoręcznie wykonali Walentynki dla najbliższych. Ponadto, w czasie spotkań dzieci angażowane były różnego rodzaju zadania, były kalambury, zabawy ruchowe oraz gry na spostrzegawczość.

W dniu 20.02.2024 r. wspólnie z OSP Moszczenica Wyżna zorganizowany został turniej gier stołowych. Nikomu nie brakowało dobrego humoru, chęci do zabawy i rywalizacji. W turnieju wzięło udział 32 dzieci w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy mocno walczyli o miejsca na podium. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę. Z kolei najlepsi zostali nagrodzeni medalami oraz nagrodami. Pomiędzy poszczególnymi rozgrywkami, dzieci spędzały czas rysując, grając w planszówki oraz gry zręcznościowe.

W dniu 23.02.2024 r. dzięki współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Kreatywnie zakręcone” działającym na terenie Moszczenicy Wyżej, odbyły się warsztaty pieczenia ciasteczek. W spotkaniu wzięło udział 33 dzieci, które przy wsparciu pań z KGW, mogły spróbować swoich sił w przygotowaniu, wycinaniu oraz dekorowaniu różnych ciastek, babeczek. Warsztaty przebiegły w świetnej atmosferze, dzieci były bardzo zaangażowane i skupione na swoim zadaniu, a na koniec zajadały się tym, co przygotowały.

Łącznie odbyło się 6 spotkań. Dzieci miały możliwość spędzić czas wolny od szkolnych zajęć w ciekawy i atrakcyjny sposób. Zajęciom towarzyszyła radość, zainteresowanie oraz aktywność. Był to czas na pewno dobrze zagospodarowany. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy do biblioteki na zajęcia przez cały rok oraz w wakacje!!!

Filia w Przysietnicy

W okresie ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Przysietnicy zorganizowała szereg atrakcji i wydarzeń dla dzieci. Celem było zapewnienie alternatywnych form spędzania czasu wolnego oraz promocja czytelnictwa i kultury. Zajęcia były zorganizowane w oparciu o książki Joanny Krzyżanek o dziewczynce Cecylce i rezolutnej gąsce Walerce a hasłem tegorocznych ferii było: Cecylka Knedelek rusza do akcji… Codziennie odbywały się spotkania z opowiadaniem, czytanym przez uczestników.

Nie zabrakło również zabaw ruchowych, sportowych, łamigłówek, zajęć plastycznych oraz zagadek. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia kulinarne, podczas których uczestnicy robili walentynkowe piernikowe serca oraz przekąski z ciasta francuskiego. Edukacyjnym akcentem była nauka prawidłowego nakrywania do stołu, dekoracyjnego składania serwetek oraz udzielania pierwszej pomocy.

Ferie zimowe zorganizowane przez Bibliotekę okazały się niezwykle udane. Dzięki różnorodnym atrakcjom
i wydarzeniom, uczestnicy mieli okazję spędzić czas aktywnie i twórczo. Wydarzenia te przyczyniły się nie tylko do promocji czytelnictwa, ale także do integracji wśród rówieśników oraz rozwijania zainteresowań literackich, kulturalnych i artystycznych.