Skip to main content

Ferie w Bibliotece – Filie

Kosmiczne ferie w Barcicach..

Kosmiczne ferie dobiegły końca. W pierwszym tygodniu uczestnicy zajęć wykonały gwiezdną rakietę, którą wybrały się zgłębić tajemnice kosmosu.

Z masy porcelanowej stworzyły galaktyczną przestrzeń międzyplanetarną a za pomocą quillingu powstał kosmiczny robot.
W kolejnych dniach było również pracowicie, powstały witraże, mydełka, które zapachem jeszcze na długo będą przypominały dzieciom o feriach w bibliotece.

Prym wiodły bez wątpienia zabawy ruchowe, gry planszowe a umysł rozbudzały doświadczenia, podchody i kalambury. Nie zabrakło też słodkości samodzielnie przyrządzonych przez uczestników.


Ferie w Bibliotece w Gołkowicach..

Tematem przewodnim tegorocznych Ferii zimowych w Bibliotece w Gołkowicach były opowieści o krasnalach i skrzatach. Hitem okazała się książki „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej, „Krasnale i tajemnica zapomnianych pasji” Jacka Dzięgielewskiego, a także audiobook „Skrzat” Waldemara Cichonia.

Na zajęciach dzieci miały okazję:

 • wziąć udział w zabawach integracyjnych,
 • przygotować płaskorzeźby z masy solnej oraz ozdoby z masy porcelanowej i brokatu,
 • poznać podstawy malowania akwarelami i haftu krzyżykowego (dla chętnych),
 • wziąć udział w warsztatach tworzenia ilustracji do opowieści kamishibai na podstawie opowieści „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej,
 • przygotować miasto krasnali wraz z plastelinowymi mieszkańcami,
 • zrobić skrzaty ze skarpety,
 • przygotować słoje szczęścia oraz słoje relaksacyjne i własne zakładki do książek,
 • poznać podstawy handlu podczas gry w „Chłopską szkołę biznesu”,
 • poznać nowe wersje gry w „kółko i krzyżyk”,
 • zaprojektować i wykonać własną grę planszową,
 • rozwiązywać łamigłówki oraz grać w gry planszowe dostępne w bibliotece.

Gościem specjalnym na zajęciach był Pan Ignacy Kurowski, artysta, malarz i rysownik, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci i udzielał im wskazówek podczas tworzenia prac plastycznych. Na koniec przekazał prezent dla dzieci w postaci swoich rysunków, za co bardzo dziękujemy.
W zajęciach brały też udział dzieci z Ukrainy.
W czasie ferii biblioteka wyświetliła filmy dla grupy młodzieży, dzieci szkolnych i przedszkolaków, w ramach wykupionego parasola ochronnego dla bibliotek.
Na zajęciach codziennie pojawiały się osoby chętne do odkrywania swoich talentów i zawierania nowych przyjaźni.


Ferie w Moszczenicy..

Ferie zimowe w Bibliotece Publicznej w Moszczenicy Wyżnej przebiegły pod hasłem integracji młodych czytelników, zdobywania wiedzy, rozwijania sprawności i umiejętności.

Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu. Na pierwszym spotkaniu odwiedził Bibliotekę ratownik medyczny wraz z przedstawicielem OSP z Moszczenicy Wyżnej, którzy zapoznali uczestników z podstawami pierwszej pomocy przedmedycznej oraz tłumaczyli, w jaki sposób wzywać służby ratunkowe.

Celem spotkania było również kształtowanie świadomości i postaw dzieci sprzyjających podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa własnego i innych oraz przygotowanie dzieci do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń.

Natomiast podczas zajęć plastycznych wykonywane były bałwanki z własnoręcznie stworzonych pomponów, ozdabiane były płócienne torby na książki oraz tworzone piękne obrazki z kolorowego piasku.

Ponadto, w czasie spotkań dzieci wykonywały różne zadania, były kalambury, zabawy ruchowe oraz gry planszowe.
W dniu 03.02.2023 r. wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Moszczenicy Wyżnej zorganizowany został turniej gier stołowych. Nikomu nie brakowało dobrego humoru, chęci do zabawy i rywalizacji. W turnieju wzięło udział 14 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy dzielnie walczyli o miejsca na podium. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz małą słodką niespodziankę. Najlepsi zostali nagrodzeni medalami oraz pucharami.

Dzieci spędziły czas wolny w ciekawy i atrakcyjny sposób. Zajęciom towarzyszyła radość, zainteresowanie oraz aktywność. Był to czas na pewno dobrze zagospodarowany.


Ferie w Przysietnicy..

Tegoroczne ferie w Filii Bibliotecznej w Przysietnicy przebiegały pod hasłem „Biblioteczne rozmaitości z Samochodzikiem Frankiem” . Do udziału w zajęciach zostały zaproszone dzieci w wieku 7 – 11 lat.

Podczas spotkań dzieci miały możliwość przeżyć wiele chwil, pełnych zabawy i radości. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Począwszy od czytania opowiadań o Samochodziku Franku a następnie rozwiązywaniu łamigłówek związanych z przeczytaną książeczką, przez zabawy integracyjne, ruchowe, gry planszowe, karaoke, zumbę, taniec belgijski, kończąc na zajęciach plastycznych. W tym roku robiliśmy gwiazdy z zapałek, piaskowe obrazki oraz walentynkowe niespodzianki. Nie zabrakło też słodkiego akcentu, czyli własnoręcznie zrobionych ciasteczek podczas zajęć kulinarnych.

Ratownik medyczny oraz strażak OSP przekazywali wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, uczyli dzieci resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy użyciu fantoma i AED oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej i przypomnieli o prawidłowym wzywaniu pomocy.

W ostatnim dniu zajęć zorganizowany został konkurs pod nazwą „ Przysietnickie 1 z 10”, podczas którego dzieci zmierzyły się z wiedzą zdobytą w czasie ferii oraz znajomością własnej miejscowości.

Celem zajęć było rozwijanie kreatywności, stymulowanie wyobraźni i twórczości, rozwijanie zainteresowań twórczych i doskonalenie sprawności ruchowej. Dzięki zajęciom dzieci miały możliwość sprostać różnorodnym zadaniom, była rywalizacja i świetna zabawa, a wszystkim towarzyszył uśmiech i dobry humor. Był to bardzo miły czas, spędzony w aktywny sposób.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..