Skip to main content

Ferie zimowe 2022

Ferie Zimowe w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu i Filiach

Tegoroczne Ferie w Bibliotece dobiegły już końca, pozostały wspomnienia.

Oddział dla Dzieci Młodzieży w Starym Sączu – „Śnieżna Kraina Baśni”

Dzieci podczas warsztatów miały możliwość stworzenia własnej krainy, którą wypełniły bajkowymi stworzeniami. Ożywiły magiczne sowy, ubarwiły okna kolorowymi witrażami, zrobiły karnawałowe maski. Mile spędzili czas przy organizowaniu przedstawienia teatralnego, które samodzielnie stworzyły na podstawie japońskiego teatru Kamishibai. Dzieci nauczyły się również kilku znaków alfabetu w języku migowym. Oczywiście uczestnicy zajęć nie zapomnieli również o swoich ukochanych Babciach i Dziadkach dla których zrobiły piękne laurki. Nie zabrakło również odwiedzin w filmowej krainie baśni.

Ferie szybko dobiegły końca, pozostały po nich piękne prace i wspomnienia mile spędzonych chwil.

Filia w Barcicach

Dominującą aktywnością podczas ferii były prace plastyczne bardzo chętnie wykonywane przez uczestników. W pierwszym tygodniu dzieci za pomocą origami wykonały postać zbójnika Rumcajsa, Hanki oraz Cypiska – bohaterów cyklu powieści Václava Čtvrtka.

Farbami do tkanin pomalowały torby ekologiczne oraz wykonały piękne okolicznościowe laurki z okazji dnia Babci i Dziadka.
W drugim tygodniu prym wiodła masa solna. Prócz zajęć zręcznościowych także umysł został pobudzony w trakcie podchodów zakończonych finalnym rozwiązaniem hasła. Dzieci poznały alfabet w języku migowym, następnie prezentowały swoje imiona za pomocą gestów. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć czytania książek, gier i zabaw ruchowych.

Filia Gołkowice

Choć zimowa aura dawała się we znaki, to chętnych uczestników nie brakowało na zajęciach. Młodzi czytelnicy spotykali się codziennie przez 10 dni, w czasie których mieli szansę poznać postać Tove Jansson i jej „Zimę Muminków”. Dzieci wybrały ciekawe i zabawne złote myśli Muminków, które zapisały na pamiątkę przeczytanej lektury.

Z racji zbliżającego się Dnia Babci wykonały serduszka z gliny, ozdobne słoiki przy użyciu techniki decoupage’u oraz piękne laurki, które okazały się trafionym prezentem dla ukochanych babć. Malowanie z pomocą kalki przyniosło wiele radości i satysfakcji.

Strzałem w dziesiątkę okazała się zabawa karaoke podczas balu karnawałowego. Dzieci śpiewały ulubione utwory oraz uczyły się nowoczesnych układów tanecznych.

Na zakończenie ferii uczestnicy grali w kalambury literackie i wykonały biżuterię Panny Migotki. Finał był niezwykle radosny, gdyż miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najpiękniejszą ilustrację do przeczytanego fragmentu książki o Muminkach. Każdy uczestnik otrzymał drobny prezent.

Filia Moszczenica

W Bibliotece w Moszczenicy na czas ferii przygotowana była bogata oferta zajęć edukacyjnych i zabaw, które były doskonałą alternatywą dla komputera i twórczym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu. Były warsztaty, gry i niespodzianki, zajęcia literackie, plastyczne, były łamigłówki, kalambury, krzyżówki oraz gry planszowe.

W dniu 18.01.2022 r. wspólnie z OSP Moszczenica Wyżna zorganizowany został TURNIEJ GIER STOŁOWYCH. Nikomu nie brakowało dobrego humoru, chęci do zabawy i rywalizacji. W turnieju wzięło udział 10 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy dzielnie walczyli o miejsca na podium. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę, a najlepsi zostali nagrodzeni medalami. Ponadto, Ochotnicza Straż Pożarna ufundowała ciepły poczęstunek w postaci pizzy.

Filia Przysietnica

W nawiązaniu do Patrona Roku 2022, tegorocznym zajęciom towarzyszyła twórczość Marii Konopnickiej, dlatego też dzieci uczyły się wiersza i piosenki. Podczas każdego spotkania uczestnicy mieli możliwość wykazania się umiejętnościami plastycznym i kreatywnymi, tworząc niepowtarzalne i oryginalne przedmioty. Najlepszymi jednak chwilami na zajęciach była rywalizacja sportowa podczas różnorodnych gier i zabaw ruchowych.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..