Skip to main content

Jak zachęcić dziecko do czytania

Jak zachęcić dziecko do czytania

W czasie obecnej sytuacji epidemiologicznej, zdalnego nauczania dzieci, braku kontaktu z rówieśnikami, braku możliwości uczestnictwa „na żywo” w życiu kulturalnym, społecznym Rodzice często zadają sobie pytanie: Co zrobić by moje dziecko zaczęło czytać?

Co zrobić by sięgnęło po książkę, nie tylko korzystało z urządzeń informatycznych? Oto kilka porad:

  • zastanów się czy Ty lubisz czytać książki, wiadomo bowiem, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Może warto zacząć czytać wspólnie z dzieckiem.
  • Twoje ulubione książki z dzieciństwa nie muszą podobać się Twojemu dziecku. Nie należy narzucać mu tytułów, które twoim zdaniem powinien przeczytać.
  • książki polecane, z pierwszych miejsc na listach bestsellerów nie zawsze będą najlepsze dla Twojego dziecka. Liczą się jego pasje i zainteresowania dziecka. Sięgnij po książki, które będą podobać się Twojemu dziecku.
  • wiek Twojej pociechy jest również ważny w doborze lektury. Najmłodsze dzieci lubią oglądać książeczki kartonowe z przewaga kolorowych ilustracji. Dzieci w wieku przedszkolnym interesuje otaczający ich świat. Warto sięgać po książki popularnonaukowe, książki edukacyjne. Natomiast dzieci w wieku szkolnym, czytające już samodzielnie powinny sięgać po książki z ciekawą fabułą, wartką akcją, dostosowane do ich zainteresowań. Warto dopasować literaturę do potrzeb twojej pociechy.

Dobrze dobrana książka pomaga w rozwijaniu nie tylko zainteresowań ale pozytywnie wpływa na słownictwo, wymowę, pamięć i myślenie. Do częstego sięgania po książkę zachęca wiele programów, akcji czytelniczych a także Projekt Mała Książka Wielki Człowiek.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..