Katarzyna Ryrych w starosądeckiej bibliotece.

W trwającym Tygodniu Bibliotek, 13 maja 2024 Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu gościła autorkę wielu poczytnych książek dla dzieci i młodzieży, Panią Katarzynę Ryrych. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Autorka z wykształcenia jest anglistką, z zamiłowania malarką i pisarką. Sześciokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, w którego V edycji zdobyła Grand Prix. Jej książki otrzymały wiele nagród m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodę Literacka Podróż Hestii, Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Dziecko jest najważniejsze za książkę Wyspa mojej siostry. Książki Pani Katarzyny zostały również wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka w swoim dorobku literackim posiada 120 książek m. in. ostatnio wydane: Wielka ściema, Witamina M, Księżniczka na wygnaniu, Po drugiej stronie, Ostatnie takie wakacje, Sprzedawca marzeń, czy Zupełnie inna bajka.

W spotkaniu autorskim wzięła udział młodzież ze starosądeckich szkół podstawowych wraz z opiekunami. Autorka rozmawiała z młodym czytelnikiem bardzo odważnie, często poruszając trudne, dręczące ich tematy. Mówiła o wchodzeniu w dorosłość, okresie buntu i wyboru drogi życiowej, o depresji, szacunku dla siebie i drugiego człowieka. Opowiadała skąd czerpie tematykę do swoich książek i jak długo je tworzy.

Zapraszamy do głębszego zapoznania się z literaturą Pani Katarzyny Ryrych w Naszej Bibliotece!