Skip to main content

Kreatywna Biblioteka – Dzień Kropki!

Dlaczego akurat kropka? Ponieważ to od niej wszystko się zaczęło..

Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farby tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Poirytowana i zniecierpliwiona Vashti postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Zaskoczona pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Szczęśliwa i dumna otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem. Vashti uwierzyła w siebie, pomogła odnaleźć talent swojemu przyjacielowi, a dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli czytających jej historię nadal pomaga dzieciom na całym świecie.

Dzień Kropki

To radosne święto kreatywności. Niech tego dnia uśmiech nie schodzi z naszych twarzy! Zaraźmy tą radością dzieci i wspólnie doskonale się bawmy. Załóżmy ubrania w kropki, zachęćmy do tego dzieci, a może pozwolimy samym ozdobić bluzki, spodnie i sukienki wspaniałymi kolorowymi kropkami? Wszystko zależy od nas! Pamiętajmy, że najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest spotkanie z kropką.

Proponujemy zabawy z kropką:

  • Malujemy na kartce A4 dużą kropkę, według własnego pomysłu. Zastanawiamy się, czym jest ta kropka może wyspą, stadionem, górą czy może okiem? Dorysowujemy resztę rysunku tak, aby kropka była jego elementem. Naklejamy rysunek kropki na duży karton. Karton przyklejamy w widocznym miejscu, np. na drzwiach.
  • Rysunek z kółek. Kolorujemy kropki według własnego pomysłu (na kartce w kółka, ze złotą ramką), tak aby powstał rysunek.
  • Zabawa w skojarzenia Malujemy kropkę która może być: „Biała kropka z czerwonym dziobem – co to może być? Żyje w przyjaźni z zieloną kropką. Możecie skojarzyć, o kim mowa? Potraficie jeszcze coś rozpoznać?”.
  • Zabawa w skojarzenia – Malujemy kolorowe kropki, wykorzystując skojarzenia np. żółta kropka w czarne prążki to pszczoła, odgadujemy ich znaczenie.

Jesienny jeż:

Co potrzebujesz…

  • kartkę papieru o dowolnym formacie albo szablon (dostępny na stronie w załączniku)
  • farby plakatowe
  • patyczki do uszu
    • Poniżej tego artykułu, w załączniku znajdziesz szablon do pobrania i wydrukowania.
    • Twój obraz z kropek może być dowolny, potrzebna jest tylko Twoja wyobraźnia. Jeśli chcesz możesz wcześniej ołówkiem delikatnie naszkicować co chcesz namalować.
    • Mając pustą kartkę postaraj się całą zapełnić kropkami, wtedy Twój obraz będzie się pięknie prezentował.
    • Nie używamy pędzla, pracujemy tylko patyczkami do uszu, jeżeli chcecie każdy patyczek może być użyty do innego koloru farby. Twoje kropki nie muszą być idealne, jeżeli będą wychodzić nierówne, niedokładne – nie martw się.
    • Gotowe dzieło można oprawić i zawiesić w specjalnym miejscu.

Życzymy miłej i kreatywnej zabawy!


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..