Skip to main content

Marian Cycoń nie żyje..

Honorowy Obywatel Starego Sącza, wybitny samorządowiec, przez wiele lat burmistrz Starego Sącza i poseł na Sejm RP dwóch kadencji miał 80 lat.

Był osobą cieszącą się ogromnym zaufaniem. Mieszkańcy Gminy Stary Sącz i całej Sądecczyzny wiele razy powierzali mu wiele odpowiedzialnych funkcji i ambitnych zadań do wykonania. Nigdy się nie zawiedli. Jego wieloletnia praca publiczna pozostawiła po sobie trwałe ślady i wymierne korzyści dla całego regionu. Wiele osób dostrzega te dokonania w Piwnicznej, Nowym Sączu i Starym Sączu oraz wielu innych miejscowościach do dzisiaj. Mrówczo pracowity, ambitny, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie, dalekowzroczny i skuteczny – samorządowiec z krwi i kości.

Miał swój udział w wielu ważnych inwestycjach na terenie Piwnicznej (m.in. osiedle mieszkaniowe Uwrocie, szkoła w Łomnicy), Nowego Sącza (np. most 700-lecia, oczyszczalnia ścieków), a przede wszystkim Starego Sącza (renowacja Rynku i śródmieścia, inwestycje infrastrukturalne w całej gminie, obwodnica Starego Sącza i most im. św. Kingi na Dunajcu) – by wymienić tylko te ważniejsze. W służbie publicznej spędził 35 lat. Chyba najbardziej wyrazista postać życia publicznego Sądecczyzny swoich czasów. Nie ma i raczej nie będzie drugiej osoby, która pełniłaby urząd prezydenta Nowego Sącza i burmistrza Starego Sącza, a wcześniej rządziła w Piwnicznej.

Marian Cycoń

Był absolwentem Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku – obecnie Uniwersytet Gdański (1968). W latach 1975-1978 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu, a następnie w latach 1979-1988 pełnił funkcję naczelnika Piwnicznej. Sprawował również urząd prezydenta Nowego Sącza (1988-1990) a także wiceprezydenta tego miasta (1990-1995). Pełnił również funkcję burmistrza Starego Sącza. Po raz pierwszy w latach 1995-1998 i ponownie od 2002 do 2011. W latach 1997-2001 i 2011 – 2014 sprawował mandat posła na sejm RP. Do grudnia 2011 r. był wykładowcą Małopolskiej Wyższej Szkoły w Brzesku.

W trakcie swojej kariery zawodowej został wielokrotnie nagrodzony miedzy innymi: tytułem “Burmistrza roku 2005/2006″ w plebistycie “Euro – Gmina Województwa Małopolskiego, tytułem “Człowiek roku 2006″ w plebistycie “Gazety Krakowskiej, złotym medalem “Dei Regno Servire” – Bożemu Królestwu Służyć (2009), Krzyżem Malopolski, tytułem Honorowego Obywatela Starego Sącza.

Żródło: www.stary.sacz.pl

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..