Młodzież w hołdzie rotmistrzowi Pileckiemu

W dniu 25 października uczniowie klasy 7 d i 8 c Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu – czytelnicy Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu przyjęli zaproszenie Pani Moniki Jackowicz – Nowak – dyrektor starosądeckiej biblioteki do udziału w edukacyjnym projekcie dedykowanym pamięci rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego – słynnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego i uciekiniera z Auschwitz, po wojnie niewinnie oskarżanego i skazanego na śmierć przez władze komunistycznej Polski.

„Do obozu Pilecki trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce byli między innymi: Stanisław Dubois, Xawery Dunikowski i Bronisław Czech. Pilecki wyznaczył stworzonej przez siebie organizacji następujące cele: podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu”.

Projekt „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”, w którym wzięli udział uczniowie starosądeckiej SP1, to inicjatywa Stowarzyszenia Auschwitz Memento, dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

„Ideą przewodnią projektu jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Projekt ma charakter edukacyjno – promocyjny i adresowany jest w głównej mierze do uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowania losami ofiar hitlerowskiej machiny zagłady wśród uczestników spotkania, a także zachęcenie do samodzielnego pogłębiania wiedzy na ten temat”.

Prelegentem młodzieży, której towarzyszyli wychowawcy klas: Renata Jasińska – Nowacka oraz Jadwiga Postawa, a także inicjatorka edukacyjnej prelekcji Pani Monika Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, był Bogdan Wasztyl – dziennikarz, publicysta, trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera i wielu innych nagród dziennikarskich współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek, np. „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Za wiarę”, „Pilecki. Śladami mojego taty”, współautor filmów dokumentalnych, np. „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Ucieczka z piekła”, „Pilecki”, „Lustro”, autor projektów „Oświęcimska Dekada 1938 – 1948”, „Póki żyjemy…”, „Auschwitz. Blisko domu”, „Auschwitz. Memento”, „Projekt Pilecki”, „Podróże z Pileckim”.

Edukacyjną prelekcję uzupełniał film w reżyserii Dariusza Walusiaka pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego.”

„Na przełomie kwietnia i maja 2013 r. – w ramach akcji „Projekt: Pilecki” – muzycy zespołu rockowego „Forteca” wyruszyli w podróż śladami bohatera. Członkowie wyprawy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego. Nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. W filmie muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami, opowiadają o wewnętrznej przemianie, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.
Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego ( syna rotmistrza ) z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce”.

Dydaktyczną inicjatywę w hołdzie Witoldowi Pileckiemu – laureatowi Orderu Orła Białego, autorowi raportów o Holocauście, zaplanowano w ramach realizacji zadań projektu „Był sobie sztetl…” popularyzującego czasy II wojny światowej.

Jadwiga Postawa