Skip to main content

Muzyczne Podróże po Literaturze

Muzyczne Podróże po Literaturze

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w ramach programu Partnerstwo dla Książki, na realizację projektu: Muzyczne Podróże po Literaturze.

W ramach realizowanego projektu zorganizowano 20 spotkań w grupach zorganizowanych dla czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego.

Zgodnie z tytułem projektu Muzyczne Podróże po Literaturze – nasi artyści sprawili, iż publiczność przeniosła się w epokę Chopina, poznała życie, dzieła i jego rodzinę, oraz miejsca w których dorastał nasz najwybitniejszy pianista i kompozytor. Spotkania uświetniał wstęp pianisty, widownia miała możliwość wysłuchania utworów Chopina.

W pierwszym duecie niezwykłymi gośćmi czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego była Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Paweł Rydel pianista, profesor i kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej.

W drugim duecie występowali Jarosław Kaczmarek – opowiadacz i Gwidon Cybulski – muzyk. Czytelnicy mieli okazję wysłuchać historii rdzennych kultur z różnych stron globu, od Australii, gdzie do dzisiaj Aborygeni – najstarszy lud świata, przekazują historię z czasu Wielkiego Snu, mit początku wszystkich żywych istot. Z Australii artyści przenieśli słuchaczy do Afryki, do Nigerii, do czasów, gdy Niebo było blisko Ziemi, a na świecie panowała zasada równowagi „bierz, ile potrzebujesz, nie więcej”. Opowieściom towarzyszyła muzyka grana na etnicznych instrumentach, których pochodzenie przedstawił muzyk.

W tym trudnym dla Wszystkich okresie Czytelnicy mieli niecodzienną okazję, wysłuchania – na żywo koncertu w swojej miejscowości. Były to nietypowe spotkania muzyczno-literackie, pełne niezapomnianych wrażeń i głębokich doznań literacko-artystycznych, rozwijające wiedzę i wrażliwość muzyczną.

Celem realizowanego projektu było rozszerzenie zakresu usług bibliotek, wzbogacenie działalności oraz promocja czytelnictwa.
Spotkania zorganizowane były przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek powiatu nowosądeckiego.
Zadanie realizowane było przy współpracy Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO”.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..