Noc Bibliotek 2021 – Czytanie wzmacnia..

Noc Bibliotek 2021 – Czytanie wzmacnia

Tegoroczna Noc Bibliotek w starosądeckiej bibliotece odbyła się 8 października 2021, pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

Tematem przewodnim akcji były obchody Roku Stanisława Lema i jego wizja wszechświata. Tematyka okazała się bardzo inspirująca dla wielu młodych czytelników naszej biblioteki. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Lem w kosmosie”, dzięki której mogły uzupełnić i wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą życia autora i kosmosu. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poszukiwania planet Układu Słonecznego, „sprawdzenia” warunków życia na księżycu oraz poruszania się na nim. Następnie wyszukiwali w zbiorach bibliotecznych pozycji książkowych o tematyce astronomicznej. W ten sposób powstała wystawa książek mówiąca o wszechświecie, planetach i lotach w kosmos.

Głównym punktem Nocy w Bibliotece były warsztaty plastyczne – wykonanie statku kosmicznego z kartonu. Każde dziecko mogło samodzielnie złożyć, skleić i pomalować fragment rakiety oraz skonstruować moduł sterujący. Powstała rakieta została ozdobą Wypożyczalni dla Dzieci.

Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Operacja Człowiek w czerni”, norweskiej produkcji w reżyserii Grethe Bøe-Waal. Jest to kryminał familijny o parze młodych detektywów rozwiązujących kolejną zagadkę detektywistyczną.
„Operacja Człowiek w czerni” jest ekranizacją popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2” Johna Horsta.

Takie spotkania filmowe wzmacniają pozycję biblioteki jako miejsca spotkań i integracji społecznej oraz wymiany doświadczeń i opinii.