Noc Bibliotek 2021 – spotkanie z Rafałem Skąpskim

Noc Bibliotek – promocja książki „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej

W piątkowy wieczór 8.10.2021 roku w starosądeckiej bibliotece w ramach Nocy Bibliotek gościliśmy Rafała Skąpskiego na spotkaniu promującym książkę „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej. Spotkanie poprowadził Witold Kaliński.

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek przebiegała pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

Biblioteka jest właśnie tym wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – czytelnikom i czytelniczkom. Czytając, przenosimy się do innej rzeczywistości i tym samym dosłownie odrywamy się od tego, co tu i teraz jest trudne i stresujące. Ma to realne przełożenie na nasze zdrowie. Za sprawą kolejnego tomu książki „Dziwne jest serce kobiece” możemy przenieść się do innej rzeczywistości.

„Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa”

Są kontynuacją wydanego w 2019 tomu „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia galicyjskie”. Obydwa tomy zostały opracowane na podstawie pamiętników Pani Zofii przez jej wnuka, Rafała Skąpskiego. Autorka przenosi nas teraz na Pomorze, gdzie w odrodzonej Polsce toczą się dalsze losy jej i najbliższych. Tłem są zarówno ważne wydarzenia o randze narodowej, jak i drobne, lecz barwne przypadki życia spędzanego na prowincji. Druga część tomu to zapis dramatycznych przeżyć rodziny podczas II wojny światowej i okupacji. W tym czasie autorka żyje w podkrakowskim majątku Hebdów. Opowieść o losach rodziny Skąpskich w odrodzonej Polsce i w trudnych latach wojennych została wzbogacona prezentacją unikatowych zdjęć z rodzinnego archiwum Państwa Skąpskich.