Skip to main content

„Nocna droga” Kristin Hannah – recenzja

„Nocna droga” Kristin Hannah – próba recenzji

Niedawno przeczytałam powieść Kristin Hannah autorki bestsellerowego „Słowika” pt. „Nocna droga” z podtytułem „Czy istnieją granice przebaczenia?”, zarekomendowaną przez Dyskusyjny Klub Książki. Zaciekawił mnie zarówno tytuł jak i podtytuł, a także fakt, że wcześniej zetknęłam się już z twórczością tej autorki.

Kristin Hannah to amerykańska pisarka, z wykształcenia prawniczka, tworząca od 1990 r. Jest autorką ponad dwudziestu książek i laureatką wielu nagród. Jej powieści ukazujące historie romantyczne z kryminalnymi wątkami i bohaterami bliskimi każdemu człowiekowi oraz pełnymi niespodziewanych zwrotów akcji, stanowią inspirację dla filmowych twórców.

„Nocna droga” to niezmiernie poruszająca i skłaniająca do refleksji powieść o rodzinie, matczynej miłości, trudnych wyborach, o nastolatkach i ich dorastaniu, a także o trudnej sile wybaczania. Akcja powieści rozgrywa się na Sosnowej Wyspie. Główni bohaterowie to czteroosobowa rodzina Farradayów. Rodzice Judy i Miles oraz bliźniaki Mia i Zach. Ojciec rodziny Miles jest lekarzem, matka Judi zajmuje się domem i otacza nadopiekuńczą miłością swoje dzieci. Do ich pięknej posiadłości prowadzi droga przez las. Akcja powieści rozpoczyna się w dwutysięcznym roku. W pierwszym dniu nauki w nowej szkole, w liceum, Mia poznaje nową koleżankę Lexi, dziewczynkę zagubioną i o trudnym dzieciństwie. To sierota, którą po śmierci matki narkomanki zaopiekowała się dalsza krewna, stwarzając jej wreszcie normalną rodzinę. Aby nie być ciężarem dla ciotki, Lexi oprócz nauki w liceum, podejmuje pracę. Dziewczynki zaprzyjaźniają się i wolny czas spędzają w domu Farradayów. Lexi poznaje życie w normalnym domu i kochającą się rodzinę, której nigdy nie miała. Wkrótce dołącza do nich Zach i od tej pory stanowią nierozłączną trójkę. Swoją dozgonną przyjaźń pieczętują kapsułą czasu wkładając do niej najcenniejsze przedmioty i zakopując na plaży niedaleko domu. Między młodymi rodzi się uczucie. Przed maturą nieszczęsny splot wydarzeń sprawia, że w wypadku ginie Mia i cała rodzina rozsypuje się, a Lexi dostaje się do więzienia na pięć lat. Tam rodzi córeczkę i zrzeka się praw rodzicielskich na korzyść Zacha pragnąc, aby dziecko wychowywało się w normalnej rodzinie. A co zdarzyło się potem…..? Warto przeczytać!

Książkę przeczytałam jednym tchem. Autorka w mistrzowski sposób pokazała jak tragedia odmieniła losy wszystkich bohaterów. Bardzo realnie oddała też etap ich przejścia przez żałobę, ukazując jak trudno jest przebaczać.

Rozalia Kulasik

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..