Od liryki do małego realizmu..

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, w dniu 17 października 2024 r. gościła Pawła Szeligę – poetę, prozaika, satyryka na spotkaniu „Od liryki do małego realizmu„, które było okazją do bliższego poznania dorobku literackiego autora.

Rozmowa z Pawłem Szeligą toczyła się wokół inspiracji poetyckich, tematyki wierszy, a także książek, zwłaszcza krótkich form literackich, które stanowią istotny element jego twórczości.

Autor zaznaczył, że krótkie formy pozwalają na szybsze i bardziej bezpośrednie oddziaływanie na czytelnika. W książce pt. „Budzenie opowieści” zawarł zasłyszane od swojej babci historie. Opowieści te, pełne magii i ludowej mądrości inspirowały go do dalszego tworzenia. Wspomnienia babci, przepełnione realiami dawnego życia, nabrały w jego książce literackiej formy, tworząc most między tradycją ustną a literaturą pisaną.

Zebrani goście mieli przyjemność wysłuchania wybranych utworów w interpretacji Autora oraz prowadzącej spotkanie Danuty Sułkowskiej, która podzieliła się refleksją na temat różnorodnej twórczości bohatera wieczoru.

Paweł Szeliga

Urodził się 1970 r. w Nowym Sączu, absolwent socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W trakcie studiów związany z lubelskim środowiskiem literackim, publikując prozę w wydawanym w tym mieście Ogólnopolskim Kwartalniku Literackim „Akcent”. W kolejnych latach wiersze i opowiadania ukazywały się m.in. w „Akancie”, „Krzywym Kole Literatury” i „Magazynie Literackim”. Humoreski zamieszczało ogólnopolskie pismo satyryczne „Twój Dobry Humor”. Członek Związku Literatów Polskich (Oddział Kraków). W latach 1995-2005 dziennikarz „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.

Autor siedmiu książek:

• „Umieram każdej nocy” (wiersze) Kraków 1996
  • „Im noc ciemniejsza” (opowiadania i miniatury) Lublin 1996
  • „Rzeźnia poetów” (wiersze) Kraków 1998
  • „Śpiew kalekiego ptaka” (opowiadania) Kraków 1999
  • „Na wariackich papierach” (humoreski i skecze sceniczne) Kraków 1999
  • „Budzenie opowieści” (mikropowieść) Podkowa Leśna 2001
  • „Przez mleczną drogę” (wiersze i proza poetycka) Kraków 2007

Danuta Sułkowska

Pisarka, krytyk literacki, publicystka. Wiceprezes w Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich, redaktor naczelna Literata Krakowskiego, redaktor Almanachów Krakowskiej Nocy Poetów (43 – 52).

Liczne publikacje w prasie literackiej i innej. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich oraz II edycji Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie. Przez kilkanaście lat współpracowała z Kurierem Starosądeckim, gdzie drukowała artykuły o historii miasta i aktualnych wydarzeniach kulturalnych w nim. Jest wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. Inicjatorka i współorganizatorka ogólnopolskich konkursów poetyckich: „Stary Sącz. Witraż poetycki” (na 750-lecie miasta) oraz „O Wawrzyn Sądecczyzny” (XI edycji). Członkini jury, redaktor almanachów pokonkursowych.

Spotkanie przebiegało w atmosferze otwartości i dialogu, a na zakończenie Autor podpisywał czytelnikom swoje książki.