Skip to main content

Opowieść o Adzie Sari

Opowieść o Adzie Sari

Pamięć o Adzie Sari w Starym Sączu jest wciąż żywa. 29 czerwca mija 135 lat od urodzin sławnej artystki, gwiazdy scen operowych świata, nazywanej „królową koloratury”.

Z okazji rocznicy urodzin, dla przypomnienia postaci legendarnej śpiewaczki, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu wraz z Towarzystwem Miłośników Starego Sącza zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej „Portret Ady Sari” połączony z prezentacją „Opowieść o Adzie Sari”. Wystawa prezentuje powiększone reprodukcje zdjęć archiwalnych Ady Sari z jej ról operowych oraz portrety studyjne z kolekcji Muzeum Regionalnego.

W trakcie wernisażu Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza zaprezentował „Opowieść o Adzie Sari” zilustrowaną zdjęciami rodzinnymi artystki ze zbiorów Państwa Jolanty i Jana Czechów.

Ada Sari

Właściwie Jadwiga Leontyna Szayer przyszła na świat w 1886 r. w Wadowicach. Gdy miała 3 lata rodzina Szayerów na stałe przeniosła się do Starego Sącza. Ojciec, Edward Szayer otrzymał od hrabiego Adama Stadnickiego posadę zarządcy klucza majątków i tartaków w Nawojowej. Zamieszkali w Starym Sączu, w domu przy dzisiejszej ulicy Sobieskiego. Jadwiga uczęszczała do szkoły żeńskiej Sióstr Klarysek. Gdy ukończyła 19 lat, rozpoczęła studia wokalne w Wiedniu, a potem w Mediolanie. Zadebiutowała w 1909 r. w Teatrze Narodowym w Rzymie w partii Małgorzaty w „Fauście” Gounoda. W swoim repertuarze miała 45 ról operowych i oraz niezliczone pieśni w repertuarze koncertowym. Występowała w największych salach koncertowych w Europie oraz w obu Amerykach. Jej pasją była również pomoc zdolnej młodzieży, rozmiłowanej w pięknym śpiewie. Uzyskała stopień profesora i zajęła się pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o życiu i karierze Ady Sari zachęcamy do zapoznania się z jej biografią „Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy” Bogusława Kaczyńskiego.

Zapraszamy do oglądania wystawy „Portret Ady Sari” w starosądeckiej bibliotece do dnia 23 lipca 2021 r.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..