Otwarcie wystawy: Seweryn Udziela – etnograf i jego Stary Sącz

Otwarcie wystawy „Seweryn Udziela (1857-1937)
– etnograf i jego Stary Sącz”

W poniedziałek 26 września 2022 r. w starosądeckiej bibliotece zaprezentowana została wystawa archiwalnych fotografii rodzinnych Seweryna Udzieli oraz fotografii Starego Sącza i okolic z początku XX wieku, wykonanych przez samego etnografa.

Otwarciu wystawy towarzyszyła projekcja filmu „Wytrwałością człowiek cudów dokaże. Seweryn Udziela” w reżyserii Marii Pisarek. Film jest opowieścią o niezwykłym człowieku, nauczycielu i społeczniku o duszy kolekcjonera, który ponad 100 lat temu założył w Krakowie nowoczesne Muzeum Etnograficzne, będące prężnie działającą placówką naukową. Dzięki swojej pasji, wizji i wytrwałości w dążeniu do celu Seweryn Udziela zgromadził ogromną, unikatową w skali światowej kolekcję przedmiotów codziennego użytku, należących do ludzi zamieszkujących różne zakątki globu od Afryki po najdalej wysunięte miejsca na Syberii.

Wystawa powstała dla uczczenia urodzonego w Starym Sączu patrona Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, Seweryna Udzieli w związku z przypadającymi w 2022 r. rocznicami: 165. urodzin i 85. śmierci.

Organizatorem spotkania było Muzeum Regionalne w Starym Sączu i Towarzystwo Miłośników Starego Sącza przy współpracy z Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Sączu.

Wystawa „Seweryn Udziela (1857-1937) – etnograf i jego Stary Sącz” będzie prezentowana do 15 października 2022 r. w godzinach otwarcia biblioteki.