„Dziwne jest serce kobiece” … tom 3: Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa”
W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu w dniu 16.11. 2023 r. odbyła się promocja książki „Dziwne jest serce kobiece” … tom 3: Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej. Gościem wieczoru był Rafał Skąpski, wnuk Autorki, redaktor książki. Spotkanie prowadził Witold Kaliński.
Prezentację książki, dokonanej przez Rafała Skąpskiego oraz rozmowie gościa wieczoru z prowadzącym z uwagą obejrzeli i wysłuchali uczestniczący w spotkaniu: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Starego Sącza Sławomir Szczepaniak, radna Julia Dziedzic, młodzież z Internatu Międzyszkolnego w Starym Sączu wraz z opiekunką oraz grono miłośników literatury historycznej.
Wspomnienia zawarte w trzecim tomie odnoszą się do okresu po II wojnie. Losy Autorki i jej męża wiążą z Ząbkowicami Śląskimi, gdzie obejmują prowadzenie zakładu ogrodniczego. Po śmierci męża Zofia Skąpska ostatnie dziesięć lat życia spędza w Krakowie. Odnotowuje to, co się wokół niej dzieje, przede wszystkim opisuje sprawy rodzinne. Pamiętniki zawierają nie tylko przemyślenia Autorki, ale również wiele interesujących wątków dotyczących kultury krakowskiej.
Edycja tomu trzeciego wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, urodzonej w 1881 roku kończy prezentację niezwykłego zapisu życia, dokonywanego przez Autorkę przez sześćdziesiąt lat. Autorka zapisała swoje wspomnienia w dwudziestu jeden stukartkowych zeszytach, które jej wnuk, Rafał Skąpski przepisał, opatrzył wstępem, komentarzami, przypisami oraz materiałem ilustracyjnym. To historia jednej, ale bardzo rozgałęzionej, o wielu koligacjach Rodziny, której losy ściśle powiązane są z dziejami narodu i kraju. Wielka historia jest tłem dla życia najbliższych Autorki, ale również wpływa bezpośrednio na losy dzieci czy wnuków, doświadczających zarówno tragizmu zdarzeń w czasach wojen, jak i radości, gdy przeżywają odzyskanie niepodległości przez kraj. Spisana w trzech tomach saga rodzinna nabiera cech uniwersalnych, a dzięki zawartym we wspomnieniach retrospekcjom ukazuje doświadczenia i przemiany społeczeństwa na przestrzeni ponad stu lat.
Uczestnicy spotkania mogli nabyć trzy tomy książki „Dziwne jest serce kobiece..” oraz porozmawiać z redaktorem książki. Wszystkich zainteresowanych pasjonatów historii rodzinnych zapraszamy do wypożyczenia książki w starosądeckiej bibliotece.