Skip to main content

Promocja książki Witolda Kalińskiego „Opowieść o ludziach w dolinie Popradu”

Promocja książki Witolda Kalińskiego „Opowieść o ludziach w dolinie Popradu”

W starosądeckiej bibliotece miłośnicy historii regionu spotkali się z Witoldem Kalińskim, autorem książki „Opowieść o ludziach w dolinie Popradu”. Moderatorem spotkania był dr Sławomir Wróblewski, historyk, publicysta, nauczyciel.

Publikacja jest opowieścią o historii mieszkańców doliny Popradu – od miasta Poprad przez Kežmarok i Starą Lubovnę na słowackim Spiszu po Muszynę, Piwniczną i Stary Sącz po polskiej stronie, aż do ujścia Popradu do Dunajca. Obejmuje okres od czasów najdawniejszych do kwietnia tego roku, kiedy praca nad książką została zakończona. Historia regionu w zamierzeniu pisana jest z perspektywy zwykłego człowieka.

Ta historia nie jest pisana z perspektywy orła, a spleciona jest z różnych wątków, spośród których wybraliśmy ciekawsze, naszym zdaniem, czasem zapomniane, ale inspirujące motywy.

napisał autor.

Na okładce książki zamieszczono fotografię Jacka Polakiewicza, która przedstawia królewską koronę bogato ozdobioną klejnotami. Jest to kopia korony króla Bolesława Chrobrego, znajdująca się w zbiorach zamku w Lubowli (na Słowacji, w pobliżu polskiej granicy), a wykonana została przez nowosądeckich złotników pod kierunkiem Adama Orzechowskiego w latach 2001-2003.

Witold Kaliński

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Innowator w zakresie edukacji, recenzent podręczników i programów nauczania. Zawodowo był związany z warszawskim środowiskiem oświatowym (dyrektor warszawskich liceów, najdłużej Liceum im. Mikołaja Reja) i bibliotekarskim (m.in. dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie). Redaktor naczelny miesięcznika „Głos Nadpopradzia” w latach 2008-2009. Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego im. Cypriana Norwida, Stowarzyszenia Amici Hungariae, członek szerokiego zarządu Stowarzyszenia S-KT Sądeczanin, juror Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Książka „Opowieść o ludziach w dolinie Popradu” ukazała się nakładem Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, jako tom III w serii „Biblioteka Wierchomli”. Współwydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, a publikację sfinansowało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..