„Modlitwy przydrożne” i „(L)śnienia” Barbary Paluchowej
Czwartkowe popołudnie 3 listopada 2022 r. miłośnicy poezji mieli okazję spędzić w towarzystwie Barbary Paluchowej oraz jej najnowszych tomów poezji: „Modlitwy przydrożne” i „(L)śnienia”.
Wiersze zamieszczone w tomiku „(L)śnienia” emanują zauroczeniem górami, podziwem dla małej ojczyzny. Często głównymi elementami wizji poetyckiej stają się sprawy codzienne, potoczne przedmioty i zdarzenia. Kolejnym ważnym rysem pejzażu poetyckiego Barbary Paluchowej są wielkie sprawy egzystencjalne, pytania o sens życia, śmierci, o dobro i zło.
„Modlitwy Przydrożne” to wybór wierszy o tematyce religijnej, prowadzących czytelnika po ścieżkach wartości, subtelnie budząc w nim wrażliwość na wszystko co dobre i piękne. Publikację wzbogacają fotografie przydrożnych kapliczek Sądecczyzny.
Barbara Paluchowa
Honorowa Obywatelka Piwnicznej-Zdroju, Kawaler Orderu Uśmiechu, „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, malarka, poetka pisząca w języku literackim, w gwarze górali nadpopradzkich i pogórzan, animatorka kultury, przez 22 lata do dzisiaj redaktor naczelna miesięcznika lokalnego „Znad Popradu”. Od urodzenia związana z Ziemią Sądecką, szczególnie z Krynicą i Piwniczną-Zdrojem, gdzie mieszka i tworzy. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Literatów Polskich Oddział Kraków. W jej twórczości literackiej, publicystycznej i plastycznej bardzo mocno obecna jest tematyka dotycząca regionu Beskidu Sądeckiego i Małopolski. Jest autorką 14 tomików poezji, dwuczęściowego autorskiego albumu „Dar pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy” i 3 książeczek dla dzieci, które sama zilustrowała. Pomysłodawczyni i organizatorka 20 Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko”, 15 edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach”. Jest laureatką głównych nagród w wielu prestiżowych polskich konkursach poetyckich. „Wrzosowa Pani znad Popradu” to film o Barbarze Paluchowej zrealizowany w 2014 r. przez TVP pr. II Kraków.
Spotkania z poetką w starosądeckiej bibliotece prowadziła i słowo krytyczne wygłosiła Danuta Sułkowska – pisarka, publicystka i krytyk literacki. Wybrane wiersze zaprezentowały Monika Jasiurkowska-Zaryczny z Biblioteki Publicznej w Piwnicznej-Zdroju oraz poetka Stanisława Widomska.
Akcent muzyczny zapewniły solistki: Kinga Iwan i Julia Wójs, absolwentki Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu, przy akompaniamencie fortepianowym Zbigniewa Szewczyka. Artystom towarzyszyła Renata Jonakowska-Olszowska, profesor oświaty z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu.