Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej

W październiku i listopadzie młodzież z miejscowości: Grybów, Muszyna, Przysietnica, Rytro i Stary Sącz wzięła udział w edukacyjnym projekcie dedykowanym pamięci rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego – słynnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego i uciekiniera z Auschwitz, po wojnie niewinnie oskarżanego i skazanego na śmierć przez władze komunistycznej Polski.

Prowadzącym spotkania był Pan Bogdan Wasztyl – dziennikarz, były redaktor Dziennika Polskiego, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog-Pheniben”, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Kraków oraz producent filmów dokumentalnych, słuchowisk historycznych i autor książek o obozie Auschwitz.

Edukacyjną prelekcję uzupełniały filmy „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” w reżyserii Dariusza Walusiaka i „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla.

Spotkania były organizowane w ramach projektu „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”, dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, przy współpracy Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu oraz bibliotek publicznych w powiecie nowosądeckim.