Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem

„Ks. Józef Tischner – nauczyciel myślenia” to temat spotkania Wojciecha Bonowicza z młodzieżą Zespołu Szkół im ks. prof. Józefa Tischnera i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, które odbyło się w dniu 14.11.2024 r. w starosądeckiej bibliotece.

„Wolność to nie jest w prawo, ani w lewo, tylko wyżej” – mówił Wojciech Bonowicz podczas spotkania, cytując ks. Tischnera. Autor podkreślał wartość wolności, dialogu i spotkania, zachęcał też młodych ludzi, aby czerpali nadzieję i wiarę z postaci Ks. Profesora, który całym życiem propagował wartości etyczne i budował mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi.

Temat spotkania nawiązuje do decyzji Senatu RP ustanawiającej rok 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera – urodzonego w Starym Sączu, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów.

Spotkanie, zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki było nagrodą dla Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im Wiktora Bazielicha w Starym Sączu w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną inicjatywę, zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Wojciech Bonowicz

Poeta, publicysta, dziennikarz, Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji (2007). Jego książki były nominowane m.in. do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike. Ostatnio opublikował książki: „Dziennik końca świata” (2019), „Tischner. Biografia” (2020), „Historie na każdą godzinę” (2022) i „Dziennik pocieszenia” (2024), a także „Wiersze wybrane” (2020) i tom wierszy „Wielkie rzeczy”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Laureat Medalu św. Brata Alberta za działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.