Skip to main content

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

W czwartek 23.09.2021 r. w starosądeckiej bibliotece gościła Elżbieta Cherezińska, teatrolog z wykształcenia, znana jako autorka powieści historycznych, której pisarstwo znamionuje ogromna wiedza, nadzwyczajny talent literacki, miłość do Ojczyzny i jej historii, także tej dawnej, mało rozpoznanej.

Elżbieta Cherezińska

Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografia ambasadora „Z jednej strony z drugiej strony”. Tematykę Holokaustu kontynuowała w „Byłam sekretarką Rumkowskiego, Dzienniki Etki Daum”. Drugiej wojnie światowej poświęciła ”Legion”, powieść uderzającą w czarną legendę Brygady Świętokrzyskiej. Świetne recenzje zebrał „Turniej cieni”, epicka opowieść o XIX-wiecznej grze wielkich mocarstw.

Największa popularność przyniosły jej jednak cykle powieści średniowiecznych: „Północna droga” – czterotomowa opowieść o Skandynawii w czasach wikingów, „Harda”, „Królowa” – powieści o Świętosławie, córce Mieszka I oraz „Odrodzone Królestwo”- pięciotomowy cykl powieści z wielowątkową fabułą, rozgrywającą się w czasach schyłku rozbicia dzielnicowego i jednoczenia się Polski na przełomie XIII i XIV wieku.

Król Władysław Łokietek jest jednym z najważniejszych bohaterów cyklu „Odrodzone królestwo”. To właśnie o jego postaci i związkach króla z ziemią sądecką Autorka opowiadała niezwykłe interesująco i z pasją. Obecni na spotkaniu miłośnicy twórczości Cherezińskiej mieli możliwość usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i zakupić książki z autografem Autorki.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..