„Jestem lucky guy, szczęściarz. Tyle przeszedłem i żyję” – Krzysztof Wielicki
Legendarny himalaista, współtwórca Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego gościł w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publiczne w Starym Sączu w środowe popołudnie 11 czerwca 2025 r.
Podczas spotkania z licznie zgromadzonymi pasjonatami turystyki górskiej, z wielką wprawą snuł opowieści o wyprawach na ośmiotysięczniki, uruchamiając wyobraźnię słuchaczy i przenosząc ich w świat niedostępnych gór archiwalnymi zdjęciami i filmami, którymi wzbogacał swoją opowieść. Podkreślał znaczenie determinacji, pokonywania barier oraz wsparcia drugiego człowieka. Z powagą i szacunkiem opowiadał o trudnych doświadczeniach, a tam gdzie historia nabierała lekkiego wymiaru, podkreślał ją dowcipem i humorem. Spotkanie z himalaistą, jednym z ostatnich „lodowych wojowników” było dynamiczne, barwne, szczere i na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Po spotkaniu publiczność ustawiła się w długiej kolejce po autografy i wspólne zdjęcia.
Spotkanie zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki, z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Wielicki
Wspinacz, taternik, alpinista i himalaista jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników – koronę Himalajów i Karakorum. Obok Reinholda Messnera, Wojciecha Kurtyki i Jerzego Kukuczki jest uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów. Jako pierwszy człowiek na świecie, wraz z Leszkiem Cichym, zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse zimą, samotnie. Zimą wspiął się również na Kanczendzongę, w 1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką. Samotnie w ciągu jednej doby pokonał drogę baza – szczyt – baza na Broad Peak.
Krzysztof Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu, Złoty Czekan, Super Kolosa za całokształt osiągnięć wspinaczkowych, a w 2001 roku został członkiem The Explorers Club.









