Skip to main content

Spotkanie z Pawłem Mateńczukiem (NAVALEM)

Spotkanie z Pawłem Mateńczukiem (NAVALEM)
„Jesteś tym, kim masz odwagę być”.

Paweł Mateńczuk spotkał się w starosądeckiej bibliotece w dniu 5 października 2023 r. z uczniami Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Podczas spotkania opowiadał o swoich przeżyciach i doświadczeniach związanych ze służbą w elitarnej jednostce wojskowej, zachęcając młodych ludzi do wytrwałości i odwagi w realizacji swoich marzeń i planów zawodowych.

Paweł Mateńczuk ps. Naval

urodził się w Raciborzu, jego pierwszym wyuczonym zawodem był ślusarz-spawacz, podjął pracę w Raciborskiej Fabryce Kotłów RAFAKO. Miał jednak wielkie marzenie – zostać żołnierzem jednostki specjalnej. Dzięki ogromnej determinacji udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. Jego długa i wyczerpująca ścieżka do Jednostki Wojskowej GROM wiodła przez pułk specjalny w Lublińcu i misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie. Był operatorem w JW GROM w latach 1998–2012, gdzie zakończył służbę w stopniu starszego chorążego sztabowego. W trakcie służby wyjeżdżał na misje bojowe do Iraku i Afganistanu, był aktywnie zaangażowany w zwalczanie terroryzmu.

Obecnie jest już byłym żołnierzem GROM-u, podróżnikiem, pisarzem, autorem książek, m.in. „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy”, „Zatoka. GROM na wodach Zatoki Perskiej”, „Afganistan na kołach”, „Mój przyjaciel Drago”, „Camp Pozzi”. Dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie. Angażuje się w działalność charytatywną, wspierając organizacje humanitarne, jest doradcą bezpieczeństwa osobowego, komentatorem, mówcą motywacyjnym i wolontariuszem pracującym m.in. z trudną młodzieżą.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..