Tradycja z uśmiechem – warsztaty literackie w Moszczenicy Wyżnej

W okresie od 14.06.2022 r. do 8.08.2022 r. w filii bibliotecznej w Moszczenicy Wyżnej realizowane było zadanie pod nazwą „Tradycja z uśmiechem – warsztaty literackie w Moszczenicy Wyżnej”. Działanie skierowane było do mieszkańców wsi Moszczenica Wyżna w ramach projektu Kultura w Sołectwach – edycja piąta.

W ramach zadania zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim, prawnikiem, podróżnikiem, pasjonatem psychologii pozytywnej, autorem książek „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor na lepsze życie”, „Dlaczego warto czytać”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.

Podczas spotkania pisarz starał się uświadomić uczestnikom, że na rozwój własnej pasji trzeba znaleźć czas i bez względu na to, czy w przyszłości chce się zostać sportowcem, architektem, weterynarzem, programistą czy politykiem lub jeszcze kimś innym, to konieczne jest poświęcanie czasu na własny rozwój, a to wiąże się z czytaniem. Porównał książkę do mapy turystycznej: – Z mapą łatwiej się przemieszczać, tak jak z książką – dopiero otwarta książka działa. A książka to najlepszy zbiór myśli autora. W spotkaniu brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty foluszowania wełny, prowadzone przez Panią Martę Kowalik z Fundacji Między Sztuką a Terapią z Nowego Sącza. W czasie warsztatów uczestnicy zapoznali się z tradycyjnym sposobem foluszowania wełny, poznali wiedzą na temat tradycyjnego rzemiosła obecnego w kulturze lokalnej, poprzez inspirację wykonywali rękodzieło w nowoczesnym wymiarze, powstawały prawdziwe dzieła sztuki dekoratorskiej i zdobniczej. Opanowanie techniki filcowania na mokro i sucho pozwoliło na wykonanie nie tylko drobnych elementów, jak filcowe kulki, z których można stworzyć ozdoby, biżuterię ale również większe formy takie jak etui na telefon.

Warsztaty świetnie rozwijały zdolności manualne, plastyczne i kompozycyjne, a także doskonale relaksowały i przyniosły wiele satysfakcji uczestnikom. Sprzyjały również integracji międzypokoleniowej, gdyż brały w nich udział zarówno dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

Powstały obrazy, współczesna kolekcja biżuterii, dodatki dekoratorskie, zostały zaprezentowane lokalnej społeczności w formie wystawy, trwającej od 25 lipca do 8 sierpnia.

Głównymi celami zadania było integracja społeczności lokalnej, odkrywanie talentów i zainteresowań, uwrażliwienie na literaturę, kulturę i sztukę.