„Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” to hasło jubileuszowej, XX edycji ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dniach od 8 do 15 maja. W tym czasie biblioteki otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników organizując różne wydarzenia: warsztaty, spotkania, akcje czytelnicze. Starosądecka biblioteka przygotowała wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników.
Obchody rozpoczęliśmy już 5 maja, spotkaniem z Panią Izabellą Agaczewską, z zawodu oligofrenio-pedagogiem, która na co dzień pracuje z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności. Autorka poprowadziła warsztaty uczące empatii, tolerancji oraz otwartości na inność, dla dzieci ze szkół podstawowych ze Starego Sącza oraz Gołkowic. Spotykając się z dziećmi chciała przybliżyć im świat dziecka niepełnosprawnego, aby w ten sposób pokazać jak czują się, doznają i postrzegają otaczający świat takie osoby, dać im zrozumieć, że nie tylko ograniczenia ale przede wszystkim potrzeba akceptacji, przyjaźni jest dla nich ważna.
W kolejnym dniu gościliśmy na wycieczce dzieci ze szkoły podstawowej w Siennej z gminy Gródek nad Dunajcem. Na lekcji bibliotecznej dzieciom przybliżono postać Mikołaja Kopernika – wielkiego Polaka, astronoma, matematyka, medyka i kanonika, który wstrzymał słońcea ruszył ziemię. Dzieci również na warsztatach plastycznych mogły zbudować rakiety kosmiczne.
Promując czytelnictwo wśród dzieci najmłodszych zorganizowano również Maraton Czytelniczy, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki mogły wysłuchać kilku opowiadań, bajek czytanych przez zaproszonych gości: m. in. strażaka, leśnika, pielęgniarkę, siostrę zakonną.
Odbywające się w Oddziale dla Dzieci cyklicznie zajęcia świetlicowe, w Klubie Maluszka, czy Klubie Młodego Artysty, również zostały włączone w akcję promującą czytelnictwo. Maluszki wysłuchały opowieści o książkach i bibliotece, mogły w sposób zabawowy samodzielnie wypożyczać książki. Natomiast starsze dzieci na co tygodniowych warsztatach plastycznych pod hasłem „Książkowe wariacje” – wykonywały książki z tektury, ozdabiane kolorowymi okładkami.
Promocja książki o patronie starosądeckiej biblioteki pt. „Wiktor Bazielich – historyk Starego Sącza” prof. Piotra Bilińskiego odbyła się podczas spotkania z Autorem publikacji w dn. 10.05.2023 r. Spotkanie prowadził prof. dr hab. Julian Dybiec – urodzony w Łącku historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, propagator historii, kultury regionalnej i dziejów edukacji. Była to wyjątkowa, bezcenna lekcja historii dla uczestniczących w spotkaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im ks. prof. Józefa Tischnera, wraz z opiekunami – paniami: Anną Grabek, Ludmyłą Kusyk Poruchnyk i panem Bartoszem Stokłosą
Podopieczni Dziennego Domu Seniora w Starym Sączu, z którym biblioteka współpracuje od dłuższego czasu, uczestniczyli w aktywizujących zajęciach „Senior + Książka” promujących czytelnictwo Wysłuchali fragmentu książki „Sanatorium doktora Kramera” Katarzyny Targosz. Następnie wykonywali ćwiczenia usprawniające pamięć i spostrzegawczość – łamigłówki słowne i zagadki logiczne.
Z okazji Tygodnia Bibliotek w starosądeckiej bibliotece gościł Sławomir Koper, pisarz, historyk z wykształcenia, scenarzysta, współpracownik wielu tytułów prasowych i portali internetowych, konsultant historyczny. Jest autorem ponad 70 książek o tematyce historycznej, m. in. „Piastowie – wędrówki po Polsce pierwszej dynastii”, „Jagiellonowie – schyłek średniowiecza”, „Żony bogów – sześć portretów żon sławnych pisarzy”, „Spacer po Lwowie”, „Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej”, „Zachłanne na życie”, „Zapomniane Kresy. Ostatnie polskie lata”. Czytelnicy uczestniczący w spotkaniu poznali kulisy pracy Sławomira Kopra, który opowiedział również o swoich najnowszych publikacjach, m.in. o książce „PRL – kartki z kalendarza”, zawierającej wybrane prasowe felietony pisane przez niego w latach 2013–2023 oraz zapowiedziach wydawniczych – książce „Przeboje PRL”, której współautorem jest Marek Sierocki. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane było ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.