Wakacje w Bibliotece – Stary Sącz

Starosądeckie wędrówki..

„Wakacje w Bibliotece” dobiegły już końca. Tegoroczne zajęcia odbywały się pod hasłem „Starosądeckie wędrówki”. Pomysłem na nie było przybliżenie naszym czytelnikom najbliższej okolicy – naszej małej Ojczyzny. W czasie zajęć dzieci miały okazję przypomnieć sobie postać patronki naszego miasta Św. Kingę, poprzez zapoznanie się z legendami. Stworzyły jej portrety i przedstawiły swoją wersje, legendy „Wiano świętej Kingi” w teatrze Kamishibai.

Uczestnicy wakacyjnych spotkań wzięli udział w zajęciach florystycznych poprowadzonych przez Panią Julię Dziedzic. ,,Wakacje z centurią i czarcim kęsem’’ oraz „Obrazy malowane kwiatami” były wspaniałym pomysłem na wzbogacenie wiedzy na temat ziół, ich rozpoznawania i wyszukiwania w najbliższej okolicy. Dzieci nauczyły się rozpoznawać: centurię, dziurawiec, oregano, czarci kęs, rumianek, wrotycz, nawłoć i krwawnik. Następnie z tych kwiatów wykonały przepiękne bukiety i wakacyjne obrazy.

Dzieci także poszerzyły swoją wiedzę na temat pracy policjanta, strażaka, ratownika medycznego oraz poznały psa Hugo, który „pracuje” w Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu. Każdy mógł wypróbować swoich sił reanimując „poszkodowanego”, utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Z pasjonatami sznurkowych węzłów, Pani Halina Skut podzieliła się swoją wiedzą, pokazując podstawowe sploty, wiązania, przybliżając w ten sposób świat makramy. Każdy mógł samodzielnie wykonać bransoletkę, opaskę czy breloczek. Dzieci również mogły wykonać na krosnach, wakacyjną tkaną sowę, która przez okres wakacji dekorowała biblioteczną gazetkę. A biblioteczne okna udekorowały prace ,,Szyszkowe obrazy z bibliotecznego ogrodu’’.

Na zajęciach jakie odbyły się w czasie wakacji, dzieci mogły również rozruszać swoje ciało. Pomogła im w tym pani Inna Kostieva, która poprowadziła zajęcia ruchowe ,,Zdrowe plecy. Ćwiczenia z wykorzystaniem jogi’’. Nie zabrakło również zabaw w bibliotecznym ogrodzie, gier planszowych, umysłowych, zabawy w teatr, pikników i seansów filmowych.

Podczas zajęć było mnóstwo śmiechu i zabawy. Mamy nadzieję, że zdobyte na zajęciach umiejętności oraz nowe przyjaźnie przetrwają na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Dziękujemy również wspaniałym Paniom, które poprowadziły ciekawe zajęcia z florystyki, makramy i ćwiczeń zdrowego kręgosłupa oraz pracownikom Komendy Policji w Nowym Sączu, Ochotniczej Straży Pożarnej i Komisariatu Policji w Starym Sączu.