Wakacje z Biblioteką – Stary Sącz

„Biblioteczne podróże”

Wakacje z Biblioteką dobiegły końca. Tegoroczne zajęcia odbyły się pod hasłem „Biblioteczne podróże”.

Dzieci poznały zwyczaje, sztukę, kulturę, kulinaria, zabawy i ciekawostki z czterech krajów: Japonii, Grecji, Hiszpanii oraz Norwegii.

Pierwszy tydzień poświęcony był Japonii. W kraju kwitnącej wiśni dzieci wykonały chorągiew karpia Koi – Nobori i dowiedziały się jak obchodzi się Dzień Dziecka i inne święta w Japonii. Stworzyły ruchome lalki przedstawiające gejsze, samuraje i ninja oraz dowiedziały się czym różni się Furisode od Kurotomesode . Z książek nauczyły się jak składa się origamii, na czym polega sudoku, a w multimedialnej podróży najszybszym pociągiem na świecie zwiedziły całą Japonię. Na osłodę z ryżu, owoców i warzyw stworzyły bajkowe pudełko bento. Młodzi czytelnicy poznali kilka zwrotów grzecznościowych jakich używają Japończycy oraz czym jest manga, anime i kabuki.

Grecja pierwsze skojarzenie to słońce, oliwki i piękne widoki. Właśnie tam dzieci spróbowały swoich sił jako greccy artyści i ozdobiły mozaiką greckie wazy. Poznały mit o Dedalu i Ikarze oraz o królu Midasie i zorganizowały własne przedstawienie teatralne. Odwiedziły grecką Troje podczas wojny trojańskiej i zbudowały konia trojańskiego, którego można podziwiać w bibliotece. Po wygranej bitwie posiliły się pysznymi greckimi tiganites placuszkami z miodem, fetą i prażonymi orzechami.

Hiszpania to kraj o bardzo urozmaiconej kulturze. Zapoznając się z jego zwyczajami dzieci przygotowały flagę Hiszpanii malowaną balonami, ozdobne talerze z wizerunkiem byka– symbolu Hiszpanii, papierowe wachlarze, maski. Odbyła się zabawa taneczna w której głównym elementem był taniec flamenco, nie w oryginalnych strojach ale każdy mógł nauczyć się jego podstawowych kroków. Słodkim poczęstunkiem była wspólnie przygotowana przekąska – kokosowa tortilla z owocami.

Norwegia to kraj słynący przede wszystkim z przepięknych krajobrazów, zorzy polarnej, trolli oraz Wikingów. Na zajęciach dzieci stworzyły łodzie wikingów, kartonowe domki, które przypominają makietę norweskiego miasteczka. Przypomniały sobie o znanych z dziecięcych książek bohaterach, stworzonych przez pisarzy pochodzących ze Skandynawii m. in. o Pippi, Emilu ze Smalandii, dzieciach mieszkających w Bullerbyn, Muminkach i bohaterach książek Marka Widmarka z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Dzieci zaprezentowały portrety swoich ulubionych postaci.

Były zabawy logiczne, gry planszowe i ruchowe w bibliotecznym ogrodzie.

Dwa razy w tygodniu odbywały się również zajęcia szachowe dla dzieci.

Na zakończenie wakacyjnych spotkań w Bibliotece została zorganizowana wycieczka na lody i do kina na seans pt ,,Miraculus: Biedronka i kot’’.