Wakacje z Biblioteką – Stary Sącz

Tegoroczne „Wakacje z Biblioteką” w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu dobiegły już końca.

W tym roku dzieci spędziły swój czas na podążaniu „Szlakami legend o Świętej Kindze”. Zajęcia były skierowane do dzieci spędzających wakacje w domu, odbywały się w okresie od 01.07 do 16.07.2021 r.

W czasie zajęć dzieci przypomniały sobie już wcześniej znane legendy oraz poznały kilka nowych. Codziennie dodając nową legendę tworzyły makietę szlaku Świętej Kingi i w ten nietypowy sposób odwiedzały nowe miejsca takie jak Bochnia, Krościenko, Wieliczka, Korczyn, Kraków, Sandomierz i Stary Sącz. W podróży pomogły im oczywiście książki, które nie tylko opowiadały legendę, ale też przybliżały dzieciom czasy w których żyła Święta Kinga. Efekt pracy można podziwiać w bibliotece w oddziale dla dzieci i młodzieży.

Odwiedzając Wieliczkę i Bochnię dzieci dowiedziały się skąd bierze się sól, jak się ją wydobywa i do czego służy. Uczestnicy zajęć przeprowadzili również kilka eksperymentów aby poznać inne właściwości soli, nauczyli się ją barwić i samodzielnie wykonali z masy solnej klejnoty Świętej Kingi, które później ozdobili.

Podczas zajęć wakacyjnych dzieci miały możliwość poznania kilku znaków pochodzących z języka migowego. Język początkowo wydawał się trudny, ale nieoczekiwanie dzieci szybko nauczyły się nowych gestów. A grając w kalambury w łatwy sposób utrwaliły sobie przyswojone słownictwo.

Uczestnicy zajęć wakacyjnych odwiedzili również źródełko Świętej Kingi i Klasztor Klarysek dla części dzieci była to pierwsza wizyta w tych miejscach. Pogoda nam dopisała i podczas wycieczki nie mogło zabraknąć obowiązkowych lodów i wizyty w parku.

Było dużo śmiechu i zabawy a dzieci wspólną zabawę w świece legend zakończyły piknikiem i grami w bibliotecznym ogrodzie.