Warsztaty Kamishibai – Filia w Przysietnicy

7 lutego 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Przysietnicy odbyły się warsztaty pt. Teatr obrazkowy – „Kamishibai”. W zajęciach wzięła udział klasa trzecia Szkoły Podstawowej w Przysietnicy.

Kamishibai

(jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy, którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.

Inspiracje warsztatów stanowiła opowieść pt. „Szukając Marudka”. W pierwszej części spotkania dzieci uczestniczyły w seansie głośnego czytania przy użyciu drewnianej skrzyneczki Kamishibai. Dzieciom zostało również w skrócie wytłumaczone, co to jest Kamishibai, jak wygląda i do czego służy. Kolejnym etapem warsztatów było tworzenie przez dzieci swojej własnej historyjki, bajki i ilustrowanie kart ilustracyjnych. Dzieci współpracując ze sobą, stworzyły bajki takie jak „Lot w Kosmos”, „Przygoda Magicznego Drzewa”, „Jak Wyginęły Dinozaury” czy opowiadanie pt. „14 II Walentynki” Po wykonaniu planszy, każda grupa przygotowała własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai. Wszystkie przedstawione bajki, zostały nagrodzone brawami i drobnymi gadżetami.