Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w ramach projektu „Był sobie sztetl…”

W poniedziałek 20.09 starosądecką bibliotekę odwiedzili uczniowie klas VI – VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu.

Realizując we współpracy z Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu zadania autorskiego projektu edukacyjno-wychowawczego „Był sobie sztetl…” zwiedzili wirtualną wystawę fotograficzną poświęconą bohaterom ocalałym z Holokaustu oraz wysłuchali towarzyszącego wystawie wykładu, przeprowadzonego przez Grzegorza Lityńskiego, lekarza, wykładowcę fotografii dokumentalnej Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, kuratora wystawy „Lonka” w Polsce.

Projekt „Lonka”

To niezwykły zbiór portretów Ocalonych wykonanych w 30 krajach po 2019 r. Zdjęcia wykonywało ponad 280 fotografów, w tym zdobywcy World Press Photo i Nagrody Pulitzera, fotografowie renomowanej agencji Magnum, reporterzy The New York Times i The Washington Post. Do tej pory stworzono ponad 400 portretów. Projekt ma liczne wątki polskie. Znaczna część jego uczestników urodziła się w Polsce, zaś nazwa pochodzi od krakowianki Eleonory Nass z domu Eule, zwanej przez przyjaciół Lonką.