Bartłomiej Celewicz spotkał się z czytelnikami starosądeckiej biblioteki na promocji książki doktora Edwarda Zielińskiego pt. „Wspomnienia sądeckiego lekarza z czasu I wojny światowej”.
Książka, opracowana przez Bartłomieja Celewicza jest zachowanym pośród rodzinnych zbiorów pamiętnikiem, spisanym przez jego pradziadka, doktora Edwarda Zielińskiego w latach 1914-1916. Autor pamiętnika, w czasie pokoju jeden z czterech lekarzy kolejowych w Nowym Sączu, odnotowywał ważniejsze wydarzenia i swoje przeżycia z okresu swego powołania do wojskowej służby medycznej i związanej z tym pracy w szpitalach wojskowych i komisjach poborowych.
„Z kart pamiętnika przebija poczucie misji i obowiązku, którymi kierował się jako lekarz w trudnym, wojennym czasie. Epoka, w której przyszło mu żyć, status lekarza wojskowego, możliwość poruszania się w kręgach arystokracji, wyższych szarż wojskowych i inteligencji przeminęły, stąd współczesny czytelnik z sentymentem może odnaleźć w zapiskach Doktora wiele drobnych smaczków i ciekawostek z tamtych czasów. Dla miłośników dziejów Nowego Sącza i Sądecczyzny, a także dziejów nowosądeckich rodzin, jest to lektura godna polecenia” – pisze we wstępie do publikacji Leszek Zakrzewski.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Anna Totoń, pasjonatka historii Sądecczyzny oraz Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, których zaangażowanie i fachowe wsparcie przyczyniło się do powstania tej publikacji. Bartłomiejowi Celewiczowi towarzyszyła również jego żona Marta, która jest wydawcą publikacji. Rozmowę o promowanej książce wzbogacała prezentacja fotografii zamieszczonych w książce, pochodzących głównie ze zbiorów rodzinnych.
Bartłomiej Celewicz
Notariusz, urodził się 28 stycznia 1955 roku. Jest absolwentem II Liceum im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, a jednocześnie uczniem Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu I i II stopnia. Ukończył Uniwersytet Jagielloński z tytułem mgra praw. Po odbyciu aplikacji sądowej i radcowskiej oraz zdaniu egzaminów został radcą prawnym. Od 1992 roku został notariuszem i rozpoczął pracę wraz ze swoim ojcem Janem Celewiczem na początku w Starym Sączu, a potem samodzielnie od 1998 roku w Nowym Sączu, gdzie pracuje do dzisiaj. Pisaniem zajmuje się codziennie w związku ze swoją pracą i zawodem, jednak o innej treści i w innej formie niż książka. Zajmuje się także opisywaniem swoich wydarzeń z wypraw i wycieczek w formie sprawozdań i diariuszy.
W 2021 roku wydał książkę „Z pamiętników Marii Matyldy Zielińskiej”, w której na podstawie pamiętników swojej prababki opisywał codzienne życie Nowego Sącza od dnia wybuchu II wojny światowej do roku 1941. Książka ta została zgłoszona do prestiżowej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w 2022 roku i spotkała się z życzliwym przyjęciem.









