Skip to main content

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2022

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 6-15 maja 2022 r.

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – pod takim hasłem organizowany był tegoroczny, XIX Tydzień Bibliotek, który w starosądeckiej bibliotece trwał w dniach od 6 do 13 maja.

Tydzień Bibliotek

Ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mająca promować czytelnictwo i biblioteki. Jak co roku, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu włączyła się w to przedsięwzięcie, proponując starszym i młodszym czytelnikom, a także wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Stary Sącz interesujące spotkania
i warsztaty.

Stary Sącz

W dniu 9 maja seniorzy uczestniczący w kursie komputerowym wirtualnie spacerowali po bibliotekach z usługą Google. Spacer obejmował książnice polskie jak i zagraniczne.

W starosądeckiej bibliotece gościła Agata Tobiasz, historyk literatury i pedagog, autorka książki „Zakochany w górach i lasach – o wędrówkach Szczęsnego Morawskiego” oraz artykułów na temat twórców i dzieł związanych z Sądecczyzną. Autorka zaprezentowała „Obraz Sądecczyzny i Starego Sącza w literaturze od średniowiecza do romantyzmu”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół im. im ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz czytelnicy zainteresowani historią Starego Sącza i regionu.

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 10 maja rozmawiano o dramacie teatralnym „Faust” J.W. Goethego. Inspiracją do dyskusji o dziele Goethego był obraz olejny na płótnie przedstawiający legendarną postać Fausta. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Starym Sączu. Podarował go dla muzeum Piotr Szayer, bratanek Ady Sari. Druga część spotkania dotyczyła recenzji książki Marcina Wilka „Pokój z widokiem. Lato 1939”, którą opracowała i przedstawiła Maria Majoch, jedna z uczestniczek DKK.

W czwartek 12 maja z czytelnikami biblioteki spotkał się Sylwester Rękas, historyk archiwista, autor książki „O miłości Ojczyzny nie deklamowaliśmy… Wspomnienia Antoniego Sejmeja Górszczyka”. Moderatorem spotkania był Witold Kaliński. Wspomnienia zasłużonego dla Małopolski działacza społecznego, legionisty i nauczyciela Antoniego Górszczyka z Pisarzowej opublikowano w wyniku współpracy wydawniczej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Archiwum Narodowego w Krakowie, w ramach serii wydawniczej „Wielka Wojna – Codzienność Niecodzienności”. Pamiętnik obejmuje okres od jego dzieciństwa (koniec XIX w.) do momentu wybuchu II wojny światowej.

Stary Sącz – Oddział dla Dzieci

Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci rozpoczął się już 6 maja rozstrzygnięciem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Przedszkolne wierszyki. Poezja Marii Konopnickiej”. Konkurs organizowany był dla przedszkoli z terenu powiatu nowosądeckiego. Honorowy patronat objął Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek oraz Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski. Do konkursu napłynęło łącznie 52 zgłoszenia. Nagrodzono 7 osób, pozostali uczestnicy otrzymali książki oraz pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo.

Dla przedszkolaków z terenu miasta Starego Sącza został zorganizowany Maraton Czytelniczy. W scenerii bibliotecznego ogrodu dzieci mogły wysłuchać kilku bajek i opowiadań, które czytały im panie ze Stowarzyszenia Miasto św. Kingi: Pani Helena Piętka, Zofia Wcisło, Maria Gaudyn i Zofia Wygoda. Przeczytane książki: Basia i jej przyjaciółka Lula, Staś Pętelka i wielka wyprawa, Śmiechołki, Apolejka i jej osiołek, Martynka i przyjaciele w ogrodzie, Martusia chce mieć pieska, Prezent od babci Celiny.

Odbywające się cyklicznie zajęcia z grupą zerówkową oraz w Klubie Maluszka, zostały również włączone w akcję promującą czytelnictwo. Dzieci wysłuchały opowieści o powstawaniu książki, drodze książki do biblioteki, wykonywały kolorowe zakładki do książek a także uczyły się odpowiednio wykorzystywać zwroty grzecznościowe i stosować w praktyce dobre maniery.
Cotygodniowe warsztaty plastyczne w tym tygodniu zorganizowano pod hasłem Ogrodowe ilustracje – Wymarzona kraina. Dzieci malowały dowolną techniką (używając przeważnie dłoni, palców i gąbek) swój wymarzony świat.

W ramach Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla Dzieci zorganizowano akcję Szalone Kapelusze. Polegała ona na tym, iż każda osoba która pojawiła się w tym tygodniu w bibliotece z kreatywnym nakryciem głowy otrzymała słodki upominek. Oddział dla Dzieci odwiedziło 18 osób w barwnym kapeluszu.

Filia w Barcicach

Filia w Barcicach świętowanie rozpoczęła z uczniami Oddziału „0” ze Szkoły Podstawowej w Barcicach. Nawiązując do tegorocznego hasła „Biblioteka świat w jednym miejscu”, uczniowie udali się w podróż wraz z Nelą małą reporterką. Dzieci poznały egzotyczne zwierzęta, różnorodne ptaki, rafę koralową oraz zwyczaje panujące w rdzennych plemionach Mursi z doliny Omo.

Kolejnym wydarzeniem było spotkanie „Poza horyzonty” zaadresowane do nieco starszych uczniów, którzy mieli okazje poznać bliżej z dostępnej literatury, Jaśka Melę. Młodzież wysłuchała fragmentów jego dziennika i historii życia. Duże wrażenie wywarł wywiad, w którym opowiadał o pomocy i wsparciu Marka Kamińskiego, o swojej niełatwej relacji z rodzicami i okresie buntu. Młodzi byli zaskoczeni słowami: „ (…) z każdego doświadczenia można wyciągnąć coś dobrego. Coś, co nas wzmocni. Nie ma takiej trudności, której nie da się pokonać ani dołka, z którego nie dałoby się wyjść”. Według Jaśka Meli, powstawanie po upadkach jest ważniejszą umiejętnością niż zdobywanie biegunów, szczytów czy linii mety maratonu.

Super zabawą okazała się loteria podróżnicza, w której każdy czytelnik mógł wziąć udział i sprawdzić swoja wiedzę. Nagrodą były słodkie upominki.

Filia w Gołkowicach

Filia w Gołkowicach Górnych zaprosiła czytelników do wspólnej zabawy organizując również wiele akcji i imprez promujących bibliotekę i książkę. Można było oglądać wystawę „Nietypowych książek”. Brać udział w konkursie „Książka w obiektywie”.

Dla dzieci przedszkolnych przeprowadzono maraton czytelniczy, w którym wzięły udział 3 grupy z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Dom”. Wielkim zainteresowaniem cieszył się „Książkowy TOTO LOTEK”. Wypożyczanie odbywało się za pomocą losowania ponumerowanych kul w maszynie losującej.

Dla seniorów natomiast przygotowano warsztaty papieru czerpanego, a dla młodzieży zajęcia plastyczne z pomysłami jak ozdobić zniszczoną okładkę na książce.

Filia w Moszczenicy

W Filii w Moszczenicy podczas zajęć dzieci z oddziału przedszkolnego zapoznały się z pracą bibliotekarza, rozwiązywały również różne quizy i zagadki dotyczące bajkowych postaci, które także były rysowane.

Wielkim wydarzeniem w bibliotece było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z okazji Dnia Ziemi pt. Ziemia naszym domem. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w wieku 6 – 10 lat i wzięło w nim udział 16 uczestników. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz słodką niespodziankę, a laureaci otrzymali dodatkowo nagrody rzeczowe.

Filia w Przysietnicy

W Filii w Przysietnicy w warsztatach rzeźbiarskich poprowadzonych przez artystę ludowego – Władysława Oleksego udział wzięli uczniowie klasy VI i VII tamtejszej szkoły podstawowej. Rzeźbiarz wprowadził zebranych w tajniki rzeźbiarstwa, którą pasjonuje się od 40 lat. Uczestnicy mogli także podziwiać rzeczy wykonane przez artystę ludowego, były to rzeźbione obrazy, krzyże oraz anioły. Uczniowie mogli również pod czujnym okiem mistrza spróbować wyrzeźbić postać w drewnie.

Na poranek bajkowy do biblioteki przybyła Pani sołtys Przysietnicy Bożena Ogorzały, aby spotkać się z uczniami klas pierwszych. Zaproszony gość zapytał dzieci, kto najczęściej czyta im bajki, a po wysłuchaniu odpowiedzi wyjaśnił, że dzisiaj to ona umili im czas czytając bajkę pt. „Basia i biblioteka”. Dzieciom bardzo się podobało, obiecali narysować ilustrację do przeczytanego opowiadania. Na zakończenie wszyscy częstowali się przyniesionymi przez Panią sołtys soczkami. Kolejnym elementem spotkania przy użyciu teatrzyku cieni był mini-konkurs, „Z jakiej bajki jestem?”.

Z okazji Dnia Bibliotekarza, 11 maja 2022 roku filia biblioteki w Przysietnicy gościła bibliotekarzy z powiatu nowosądeckiego. Życzenia w dniu Ich Święta składali starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, przewodniczący Rady Miejskiej w Starym Sączu Andrzej Stawiarski.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych oraz dr Wojciech Momot z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek. Wykład wygłosiła dr Wanda Matras-Mastalerz, nauczyciel akademicki i adiunkt w Katedrze Kultury Informacyjnej UP w Krakowie.pt. „Czytanie lokatą, która procentuje” .

Oprawę muzyczną zapewniły młode pianistki z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu: Malwina Chochorowska, Maja Szczęsny i Magdalena Biel (opiekun Sławomir Biel).

Wyróżniającym się bibliotekarzom przyznane zostały również nagrody finansowe.

Kolejnym wydarzeniem w filii bibliotecznej w Przysietnicy był „Szalony czwartek”, czyli gry i zabawy dla dzieci – zabawy z książką w roli głównej. W czasie zajęć dzieci rozwiązywały różnego rodzaju łamigłówki, zagadki i quizy. Jednym z zadań było poszukiwanie i rozwiązywanie zadań, ukrytych w różnych miejscach w bibliotece. Rozwiązaniem zagadek było ułożenie hasła głównego „Świat w jednym miejscu” związane z tegorocznym Tygodniem Bibliotek.

Tydzień Bibliotek zakończono zajęciami czytelniczo-plastycznymi z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Przysietnicy. W spotkaniu uczestniczyły dwie grupy klasy „0”.

W biblioteczną zabawę wprowadził dzieci bohater książki Ciekawski George, który po raz pierwszy odwiedził bibliotekę. W trakcie głośnego czytania maluszki chętnie brały udział w rozmowie o bibliotece. Po przeczytaniu bajeczki dzieci wykonywały pracę plastyczną – zakładki do książki.

W wydarzeniach podczas Tygodnia Bibliotek zorganizowanych przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu wraz z filiami uczestniczyło 1 169 czytelników.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..