Zakończenie Wakacji z Biblioteką – Filie

Filia w Barcicach

Tegoroczne wakacje upłynęły uczestnikom pod hasłem zagadek kryminalnych z Sherlockiem i Agathą Christie. Razem z bohaterami książek dzieci rozwiązywały zagadki detektywistyczne oraz szukały ukrytych przedmiotów. W pięknych terenach Barcic przygotowano podchody, dzieci wcielały się w poszukiwanych i szukających ukrytego na mapie skarbu.

Największą atrakcją była wycieczka rowerowa ścieżką Euro Velo.

Dominowały liczne zabawy ruchowe, tak uwielbiane przez dzieci. Ogromną popularnością cieszyła się gra w gorące krzesła oraz detektyw w akcji, a kalambury i twister dostarczyły mnóstwa śmiechu. Taniec w rytm wesołej muzyki także umilał dni. Gry planszowe oraz zagadki dostarczyły nutki rywalizacji oraz rozwijały kreatywność zwłaszcza podczas gry w Dixit.

Nie zabrakło również licznych zajęć plastycznych. Dzieci tworzyły między innymi dekorację na ścianę, drzewo z makramy, obrazek z odcisków palców, malowały graffiti kredą. Wcieliły się w projektantów mody tworząc wymyślone przez siebie kreacje. Makieta z plażą jeszcze długo będzie przypominała o tegorocznych wakacjach.

Filia w Gołkowicach

Tematem przewodnim Wakacji w Bibliotece w Filii w Gołkowicach były książki z cyklu „Nela mała reporterka”.
Uczestnicy zajęć, inspirowani książkami opisującymi przygody podróżniczki mieli okazję wykazać się twórczo:

• wyklejali kolorową bibułą sylwetki papug,
  • malowali farbami obrazy na dużym formacie,
  • ilustrowali na szkle i na folii,
  • kolorowali malowanki antystresowe,
  • malowali kaktusy na kamieniach,
  • lepili zwierzęta z plasteliny,
  • rzeźbili z masy solnej,
  • wykonywali prace w technice kolażu,
  • przygotowywali decoupage na słojach i drewnianych bransoletkach,
  • wykonywali mozaiki z mieszanych elementów,
  • malowali na streczu, na balonach oraz ubarwiali twarze specjalnymi farbami do skóry,
  • malowali kredą przed budynkiem biblioteki.

Na dzieci czekało wiele różnych atrakcji od ciekawych książek, zagadek literackich, zajęć plastycznych, doświadczeń chemicznych po bańki mydlane.

Uczyli się również zapomnianych dziś technik „skakania w gumę”, grania w zmienioną wersję „kółka i krzyżyk”. Rozwiązywali zagadki i rebusy, quizy z przysłowiami, układali puzzle oraz grali w gry planszowe.

W wakacjach z biblioteką brali udział również seniorzy, którzy razem z dziećmi uczestniczyli w warsztatach integracyjnych malowania pastelami, powstały piękne i kolorowe prace, z których wkrótce zostanie przygotowana wystawa w bibliotece. Zajęcia prowadziła Marta Kowalik.

Na zakończenie zajęć wakacyjnych w Bibliotece w Gołkowicach odbył się turniej gry o nazwie: „Chłopska Szkoła Biznesu”, podczas której nasi uczestnicy poznawali podstawy prowadzenia biznesu i handlu.

Filia w Moszczenicy

Tegoroczne wakacje w filii bibliotecznej w Moszczenicy przebiegały pod hasłem: „Dobranocki z dawnych lat”, było bajkowo i kolorowo.

Uczestnicy zajęć poznawali lub przypominali sobie postacie z popularnych dobranocek i ich przygody.

Każdego dnia na dzieci czekały do wykonania różne prace i zadania. Były gry, zagadki, planszówki i łamigłówki.

Podczas zajęć plastycznych uczestnicy wykazali się pomysłowością oraz kreatywnością, powstały bardzo kolorowe i piękne prace – Smerfy, Krecik, Bolek i Lolek, Reksiu, Muminki z przyjaciółmi oraz Miś Uszatek.

Prace można podziwiać w bibliotece.

Filia w Przysietnicy

Tegoroczne wakacyjne spotkania w filii bibliotecznej w Przysietnicy przebiegały pod hasłem „Artystycznie i wesoło”. Spotkania miały na celu zachęcenie dzieci do twórczego i aktywnego spędzania czasu wolnego w grupie rówieśników.

Zajęcia wakacyjne rozpoczęły się od warsztatów rzeźbiarskich, które odbywały się w ramach projektu „Rysowane dłutem” – Kultura w Sołectwach – piąta edycja. Osoby, które wcześniej nie miały nic wspólnego z rzeźbieniem próbowało stworzyć swoje pierwsze dzieło pod okiem artysty rzeźbiarza Władysława Oleksego pochodzącego z Paszyna.

Kolejnymi zajęciami artystycznymi były warsztaty malarskie oraz kreatywne zajęcia manualne. Tajniki sztuki malarskiej przedstawiała i prowadziła pani Marta Kowalik – prezes Fundacji Między Sztuką a Terapią. Na warsztatach uczestnicy zajęć mieli możliwość malowania suchymi i woskowymi pastelami oraz akwarelami. Kreatywność i pomysłowość wykonanych prac wzbudza podziw i uznanie dla wykonawców, wśród osób oglądających wyeksponowane prace na wystawie w bibliotece. Dzieci miały również możliwość poznania pierwszych kroków w tworzeniu dekoracji wiązanych – makramy. Makrama jest sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek przy pomocy sprawnych dłoni człowieka.

Ostatni tydzień zajęć wakacyjnych w bibliotece przebiegał na grach i zabawach ruchowych. Uczestnicy letnich spotkań w bibliotece wytężali umysły przy rozwiązywaniu zagadek oraz łamigłówek. Był również czas na biblioteczną gimnastykę w trakcie, której dzieci mogły się wykazać umiejętnością współzawodnictwa, sprytem i kondycją fizyczną w różnych konkurencjach w zabawach ruchowych.

Prace, które powstały można było oglądać i podziwiać na wystawie w bibliotece.