Skip to main content

Nowości wydawnicze – Filia w Barcicach

Nowości wydawnicze – Filia w Barcicach

Z gąszczu pozycji książkowych dostępnych na rynku wydawniczym filia w Barcicach wybrała ponad 70 nowości. Zdecydowana większość to powieści pisane i czytane z myślą o rozrywce. Wśród książek znalazł się szeroko reprezentowany przez kobiety nurt literatury kobiecej m.in. Bednarek, Socha, Witkiewicz oraz lubiany przez zdecydowaną większość czytelników nurt powieści z dreszczykiem czyli thrillery i kryminały. W tej kategorii Mróz ze swoją nową powieścią „Halny” wiedzie prym, ale równie ciekawą propozycją może okazać się etnokryminał „Mara”. Czyli powieść stworzona przez Kuźmińskich, jedyny taki duet małżeński. Co nietypowe dla tego rodzaju literatury, główną bohaterką jest kobieta Anna Serafin, mocno ironiczna antropolog kultury.

Ponad to w zakupie dokonanym w listopadzie znalazło się kilkanaście intersujących pozycji z nurtu tak zwanej literatury faktu. Możemy tutaj wyróżnić kilka pozycji traktujących o przemijaniu, ale ujętych z przeróżnych perspektyw : antropologicznej „Soroczka” o rytuałach pogrzebowych, społeczno-historycznej „Rzeczy osobiste” Sulej-Kubik o przemijaniu istnień a trwaniu rzeczy (odzież, biżuteria) czy psychologicznej „Trudna miłość : mama i ja”. Nie zabrakło reportaży analizujących zmiany społeczno –ekonomiczno- obyczajowe, jak „Przyszło nam tu żyć” czy „ Utopia dla realistów”.

Wśród nowości znalazł się esej Jonathana Franzen „Koniec końca świata” , w którym Franzen snuje profetyczną wizję świata zagłady. W ostry jak brzytwa sposób rozlicza ludzkość z jej pewności i buty.

Kolejnymi nowościami tym razem beletrystycznymi są książki jednego z najczęściej typowanych do nagrody Nobla powieściopisarza Harukiego Murakamiego. „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, „Norwegian Wood” czy „Wszystkie boże dzieci tańczą” to powieści lub zbiory opowiadań dziejące się w Japonii wśród śmierdzących tytoniem jazzowych klubów bądź na japońskiej prowincji. Atmosfera tajemniczości i niezwykłości jest mocno wyczuwalna w każdej z książek, co dla fanów japońskiej literatury nie będzie rozczarowujące.

Spośród nagrodzonych tegorocznie twórców w naszej ofercie znalazło się dwóch laureatów Dorota Kotas „Pustostany” ( Nagroda Conrada) oraz Radek Rak „ Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli „( Nagroda Nike).

W nowościach nie mogło zabraknąć feministycznego głosu kobiet, dlatego w zbiorze książek znalazły się dwie mocne reprezentantki. Jedna to Elif Shafak „ 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”, druga Sylwia Chutnik „Cwaniary”. Obie tworzą w patriarchalnych, mocno konserwatywnych krajach. W powieściach konfrontują się z męską dominacją i marginalną rolą kobiet, przez co konstytuują swoje światy opierając się na genderyźmie i niejednoznaczności.

I na sam koniec wśród nowości są również książki zakupione z myślą o młodszych czytelnikach „Kicia Kocia i Nunuś” , „Tarapaty” i wiele, wiele innych.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie..