Tydzień Bibliotek 2023 – relacja z naszych filii..

Filia w Barcicach


Tydzień Bibliotek rozpoczął się 08 maja spotkaniem autorskim z panią Jolantą Reisch-Klose – dziennikarką prasową i radiową, laureatką ogólnopolskich nagród branżowych, a także autorką wielu opowiadań dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z pierwszej klasy szkoły podstawowej w Barcicach.

Odbywające się cyklicznie zajęcia w Klubie Maluszka oraz świetlicy zostały również włączone w akcję promującą czytelnictwo. Maluszki poznały historię tajemniczego pożeracza książek, wykonały pracę plastyczną, przedstawiającą dziecko czytające książkę. Tydzień bibliotek świętowaliśmy również ze sztuką – wystawą inspirowaną cytatami. Młodzież obejrzała wystawę oraz wykonała kolaż.
Warsztaty plastyczne w Tygodniu Bibliotek nawiązywały do ciekawej pracy ilustratora. Dzieci obejrzały przykładowe ilustracje. Zainspirowane wykonały przykładowe grafiki według własnego pomysłu.

Przedszkolaki również włączyły się w akcję poznając bajkę ,,Kicia Kocia w bibliotece”. Czytelnicy zapoznali się również z pracą bibliotekarza.

Filia w Gołkowicach

W Bibliotece Publicznej w Gołkowicach Górnych w ramach XX edycji programu Tygodnia Bibliotek pod hasłem „MOJA TWOJA NASZA BIBLIOTEKA” można było uczestniczyć w Kiermaszu Książki Podarowanej „Jedną Przynieś – Jedną Zabierz”, który cieszył się dużą popularnością wśród odwiedzających.

Dla najmłodszych zorganizowano Podchody Literackie, podczas których szukano ukrytych książek przygotowanych przez bibliotekarza. Natomiast uczniowie klas II tworzyli mural biblioteczny pod hasłem „Różne oblicza biblioteki”.
Aby złagodzić stresy, polepszyć pamięć, pobudzić kreatywność, zachęcić do wspomnień – seniorki wzięły udział w zajęciach – „Malowanki antystresowe”.

Filia w Moszczenicy

W ramach Tygodnia Bibliotek 2023 w Bibliotece Publicznej w Moszczenicy Wyżnej odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą Reisch-Klose, autorką opowiadań dla dzieci, dziennikarką prasową i radiową, laureatką ogólnopolskich nagród branżowych. W spotkaniu uczestniczyły klasy trzecie Szkoły Podstawowej w Moszczenicy Niżnej wraz z opiekunkami.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się skąd autorka czerpie inspiracje do swoich książek oraz jak działa wyobraźnia.

Ponadto, same mogły wcielić się w rolę autora i spróbować swoich sił, tworząc krótkie historyjki na podstawie losowych obrazków.

Prowadzone były również zajęcia biblioteczne dla przedszkolaków, na których zapoznano maluchy z teatrzykiem kamishibai, wysłuchały bajek – między innymi o Zielonym Kapturku, uczestniczyły w zabawach sprawdzających znajomości bajkowych postaci, a także opowiadały o swojej ulubionej bajce. Zajęcia kończyły się wykonaniem zakładki do książek.

Filia w Przysietnicy

Tydzień Bibliotek w Filii w Przysietnicy rozpoczął się spotkaniem autorskim z Jolantą Reisch-Klose, dziennikarką prasową i radiową, laureatką ogólnopolskich nagród branżowych, a także autorką opowiadań dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Przysietnicy. Autorka w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiadała o tym, jak powstają jej książki oraz skąd bierze pomysły na ich napisanie, czym jest wyobraźnia.

Na kolejnym spotkaniu autorskim promowano najnowszą książkę „Traper i Lukier poznają ciekawe zakątki Sądecczyzny”, sądeckiej autorki wierszy, bajek i opowiadań dla dzieci pani Jadwigi Marzec. Książka promuje atrakcje turystyczne powiatu nowosądeckiego. Wydaniu książki towarzyszył konkurs literacko-plastyczny na list i ilustrację do książki. W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klasy III z opiekunami oraz osoby, biorące udział w konkursach.

Zajęcia czytelniczo-plastyczne z Teatrzykiem Kamishibai „Kochamy bajki” oraz „Zielony Kapturek” przeznaczone były dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz dzieci z Klubu Najmniejszego Czytelnika.

„Coś z niczego” na zajęciach plastycznych „Kreatywna środa” uczestnicy wykonali z kolorowych pasków papieru pomysłowe zakładki książek.

W cyklu „Promujemy Regionalnych Artystów” uczniowie klasy IV ze SP w Przysietnicy spotkali się z panem Stanisławem Pustułką, poznali tajemnice amatorskiego toczenia w drewnie. Gość spotkania opowiadał o swoich doświadczeniach oraz technikach, jakie stosuje podczas pracy z drewnem. Jednym z najciekawszych momentów spotkania było poznanie narzędzi, które są niezbędne podczas tego procesu. Można było zobaczyć różnego rodzaju noże i dłuta oraz wiele pięknych i interesujących przedmiotów wykonanych z drewna, takich jak kielichy, wazony czy patery.