„To się musi powieść”
Pod takim hasłem organizowana była kolejna edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, w którą włączyła się, jak co roku, starosądecka biblioteka, organizując dla młodszych i dorosłych czytelników różne wydarzenia.
Pracownicy biblioteki dla swoich czytelników w różnym wieku, 7 października 2022 r. przygotowali wiele ciekawych atrakcji. Nasze obchody rozpoczęliśmy warsztatem plastycznym, który poprowadził zaproszony gość, Marcin Bruchnalski. Autor z wykształcenia jest lekarzem, jednak na co dzień ilustruje oraz projektuje książki dziecięce. Współpracuje również z czasopismem „Świerszczyk”. „Rysowanie tego czego narysować się nie da” było tematem pracy i dużym wyzwaniem dla młodzieży ze starosądeckiej szkoły podstawowej, która uczestniczyła w warsztatach.
W godzinach wieczornych, z czytelnikami dorosłymi spotkała się Danuta Sułkowska, pisarka i publicystka, mieszkająca w Starym Sączu, na promocji jej najnowszego tomu poezji pt. „Ślady na wodzie”. Wybrane wiersze z tomu interpretowali Barbara Paluchowa i Jacek Lelek. Spotkanie poprowadził Paweł Szeliga, akcent muzyczny wydarzenia zapewniła Magdalena Makowska.
Równocześnie odbyły się zajęcia plastyczne „W świecie kolorów i dźwięków” dla wszystkich chętnych czytelników oddziału dla dzieci. Na podstawie wierszy Stanisława Barańczaka „Dziaberliada” oraz Małgorzaty Strzałkowskiej „Gwałtu! Rety! Co się dzieje?!” , dzieci tworzyły ilustracje, postać „echa” i „dziaberłaka”, różnymi technikami plastycznymi. Zabawy i gry naszych dziadków: państwa miasta, rebusy, kamień nożyce, kółko i krzyżyk, oraz wyszukiwanki literowe do wierszy, dostarczyły młodym czytelnikom wielu radości.
Na zakończenie akcji, wszystkich zaproszono na projekcje filmu familijnego „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.
Noc Bibliotek
Ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Organizowana akcja ma na celu skierowanie uwagi na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.